Pierwsza edycja festiwalu AUKSODRONE.

 


AUKSODRONE – TYCHY // 5–7.10.2018

Jedna orkiestra, jeden dyrygent, jedno miejsce. Trzy dni, dwadzieścia siedem wydarzeń, nieskończoność możliwości. AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza do Mediateki na pierwszą edycję festiwalu AUKSODRONE.

Marek Moś – wybitny skrzypek, dyrygent i kameralista – poprowadził swój zespół przez najlepsze sale koncertowe, by wreszcie urządzić sobie własny, ale gościnny dom w tyskiej Mediatece. Doświadczenie zdobyte na niezliczonych festiwalach wreszcie zostanie przełożone na ich autorskie wydarzenie, którego kuratorem został Filip Berkowicz. Festiwal lokalny, tyski, śląski, ale śmiałą wizją programową i rangą zaproszonych gości obejmujący cały świat.

AUKSODRONE to przede wszystkim dziewięć koncertów tworzących trzy cykle, poświęcone w tym roku muzyce współczesnej, jazzowej i elektronicznej: 

Contemporary Classical

Festiwal otworzą dwa utwory autorstwa Zygmunta Krauzego, „Aus aller Welt stammende” oraz nigdy wcześniej niewykonywany w Polsce „Exodus 2016”. Cykl ma w nazwie współczesną klasykę, ale dochodzi w nim do głosu również najmłodsze pokolenie kompozytorów, kształtujące przyszłe brzmienia polskiej muzyki. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel, a w ostatni dzień festiwalu czeka nas prawykonanie „LA LA LA” (2018), nowego utworu Aleksandra Nowaka, opartego na przetworzonych głosach dzieci.

Każdy koncert z tego cyklu poprzedzi krótkie spotkanie z kompozytorem, które odbędzie się w jednym z namiotów w foyer Mediateki.

Jazz Icons

Na pierwszej odsłonie AUKSODRONE cykl ten nie mógł mieć innego charakteru, niż hołd dla Złotej Ery polskiego jazzu. Składać go będzie orkiestra AUKSO i publiczność, a przyjmować – giganci z epoki. Pierwszym koncertem z tego cyklu będzie prezentacja materiału z albumu „Muzyka polska” – powstałego we współpracy z AUKSO – w wykonaniu Andrzej Jagodziński Trio, z gościnnym udziałem znakomitego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Dzień później na scenie Mediateki rozgości się kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Wybitny saksofonista przygotuje nowe aranżacje swoich kompozycji. W ostatnim dniu festiwalu Michał Urbaniak z towarzyszeniem swojego zespołu UrbSymphony oraz orkiestry AUKSOzaprezentuje się w nowoczesnej formule, łączącej tradycję muzyki polskiej z jazzem i hip-hopem. Zderzenie tych żywiołów czeka nas w suitach „Sketches of Poland” i „Sketches of Manhattan”.

WARP Recomposed

Z jednej strony podopieczni specjalizującej się w elektronice, kultowej brytyjskiej wytwórni Warp Records, z drugiej – wielcy kompozytorzy polskiej muzyki współczesnej. W pierwszym dniu festiwalu Squarepusher, Brytyjczyk uparcie kwestionujący granice muzyki elektronicznej, przedstawi kompozycję „Ufabulum” w wersji rozpisanej na orkiestrę kameralną. W dzień później pochodząca z RPA wokalistka i producentka Mira Calix zmierzy się z kompozycjami Andrzeja Panufnika, zestawiając je ze swoim nowym utworem „16 weeks”. Cykl zamknie Clark, przedstawiając swoje wizje „Musique funèbre” oraz „Łańcucha I” i „Łańcucha III” Witolda Lutosławskiego.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński, którzy swoją selekcją nagrań co wieczór wprowadzać będą publiczność w nastrój każdego z koncertów.

Wydarzenia towarzyszące

Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów: dla najmłodszych melomanów oraz dla młodzieży i dorosłych – realizowane codziennie w foyer Mediateki. Ponadto Marcin Staniszewski trzykrotnie zaprezentuje możliwości biblioteki sampli ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Bilety

Wstęp do foyer (a więc uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach z kompozytorami, DJ setach) jest bezpłatny. Bilety (uprawniające do wejścia do sali koncertowej) – w cenie 99 zł/dzień, 199 zł/karnet trzydniowy – będą podlegały na miejscu wymianie na opaski. Uwaga: nie ma możliwości nabycia biletów na poszczególne koncerty.

Współorganizatorami AUKSODRONE są: Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerami wydarzenia są: Warp Records i Instytut Adama Mickiewicza.

Więcej szczegółów dotyczących pierwszej edycji festiwalu AUKSODRONE znajdą Państwo w załączniku oraz na stronach: 

www.auksodrone.com

www.aukso.pl

www.facebook.com/auksodrone

www.facebook.com/auksoorchestra