Projekt EDWARD W Tychach.

 


Projekt Edward (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. W działania włączyli się również policjanci z tyskiej komendy policji.

W minioną środę na drogach Europy policjanci prowadzili działania EDWARD (European Day Without Road Death). Ideą tego projektu jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie – na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

W działania zaangażowali się również tyscy policjanci. Działania „EDWARD” mundurowi rozpoczęli od wspólnych działań z funkcjonariuszami SOK oraz Polskimi Liniami Kolejowymi poprzez przeprowadzenie działań „Bezpieczny przejazd.

Następnie stróże prawa wraz z portalem 112Tychy, ratownikami medycznymi z Szpitala Miejskiego w Tychach oraz strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Tychach przeprowadzili symulację wypadku drogowego w trakcie którego każdy przechodzień i rowerzysta mógł spróbować przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie pod okiem ratowników.

Na zakończenie działań w ramach projektu „EDWARD” mundurowi wraz z Stowarzyszeniem Sportowym NOL Tychy przeprowadzili nocne „doświetlanie” rowerzystów. Podczas działań policjanci przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o tym jak ważne jest bycie widocznym na drodze zwłaszcza w porze wieczorowo nocnej gdy widoczność jest znacznie ograniczona. Rowerzystom były wręczane kamizelki odblaskowe, tak by od teraz byli widoczni.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/