Kandydaci na Prezydenta Miasta Tychy.

 


Piastujący stanowisko prezydenta Tychów piątą kadencję z rzędu Andrzej Dziuba (KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby) w wyborach samorządowych przeprowadzonych 16 listopada 2014 roku znacząco wyprzedził swoich kontrkandydatów i w pierwszej turze zapewnił sobie reelekcję. Dziubę poparło 25801 uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta, przy czym głosów ważnych oddano w całych Tychach 39839.

W tym roku o fotel prezydenta powalczy z kandydatką PiS-u Anitą Skapczyk.


Anita Skapczyk - kandydat na prezydenta w miejscowości Tychy w wyborach samorządowych 2018Anita Skapczyk

Kandydatka PiS.

Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach na kierunku przedsiębiorczość o specjalności rachunkowość przedsiębiorstw. Od roku 2003 prowadzi w Tychach biuro rachunkowe.

Od lat aktywnie działa w lokalnym samorządzie poprzez zaangażowanie w działalność jednostki pomocniczej Rady Miasta Tychy. Jest przewodniczącą Rady Osiedla Wartogłowiec, współpracowała również ze Stowarzyszeniem Tychy Naszą Małą Ojczyzną.

W 2015 r. starowała w wyborach do sejmu z list KWW Kukiz’15.

 


Andrzej Dziuba - kandydat na prezydenta w miejscowości Tychy w wyborach samorządowych 2018Andrzej Dziuba

Urodzony 1 grudnia 1956 r. we Wrocławiu. Kandydat Platformy Obywatelskiej.

W 2000 r. został wybrany na urząd prezydenta Tychów (z ramienia Unii Wolności), dwa lata później został pierwszym prezydentem tego miasta wybranym w wyborach bezpośrednich. Uzyskał reelekcję na to stanowisko kolejno w roku 2006, 2010 i w 2014.

Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Wrocławskiej oraz studia podyplomowe z zakresu ekonomiki górnictwa na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit w Lędzinach, przez 12 lat przeszedł większość szczebli zawodowych w zakładzie, dochodząc do stanowiska głównego inżyniera ds. inwestycji. W 1992 r. przeniósł się do firmy DBT Scharf Polska, gdzie zajmował się marketingiem i sprzedażą.

Obejmował funkcje przewodniczącego rady powierniczej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach, członka zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce oraz rady nadzorczej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 8 marca 2010 na XXXI Zgromadzeniu Ogólnym ZMP został wybrany na członka zarządu tej organizacji.

W latach 90. był prezesem klubu hokejowego GKS Tychy. Jest honorowym członkiem tego klubu. W 2000 r. otrzymał Złotą Odznakę Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. W 2014 r., za zaangażowanie i wkład w rozwój lokalnej społeczności oraz wspólnoty samorządowej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 r. otrzymał tytuł „Menedżera Roku 2012” przyznany przez Śląskie Stowarzyszenie Menedżerów.