Kino FreeLove – Grając ofiarę.

 


Przed nami piątek czarnego humoru unoszący się w oparach absurdu ze współczesną Rosją w tle. 3 sierpnia o 20.30, tradycyjnie w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury obejrzymy „Grając ofiarę” (reż. Kiriłł Sieriebriennikow). Sierpniowe Kino FreeLove podczas pierwszej z trzech sierpniowych projekcji przedstawi adaptację sztuki braci Presniakow z elementami szekspirowskiego „Hamleta”.

W zmodernizowanym otoczeniu Miejskiego Centrum Kultury, ubiegającym się o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego zobaczymy film, w którym rekonstrukcje morderstw z udziałem oskarżonych zamieniają się w farsę. Walia, główny bohater „Grając ofiarę” jest studentem, ale pracuje także dla policji uczestnicząc w odtwarzaniu przestępstw. Doznaje wizji, w której jego zmarły ojciec wyjawia mu przerażającą prawdę dotyczącą okoliczności jego śmierci – spisku, w wyniku którego został otruty przez własną żonę i jej kochanka, obecnie ojczyma Walii. Od tej pory system wartości chłopaka lega w gruzach, wiedziony motywem zemsty sam staje się przestępcą i role odwracają się – czekają go zeznania jako sprawca, podczas gdy rolę ofiar pełni już ktoś zupełnie inny.

Rubaszny dowcip, groteskowe ujęcie rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, parodia „Hamleta” – te określenia przypisuje się filmowi „Grając ofiarę”. Produkcję z 2006 roku pokazano w Polsce podczas Festiwalu Era Nowe Horyzonty, w 2006 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu podczas rosyjskiego festiwalu filmowego „Kinotawr”, był też licznie nominowany do nagrody Nika (najlepszy aktor, drugoplanowa rola kobieca, najlepszy film, odkrycie roku), a na początku sierpnia zobaczymy go w Tychach.