Lato 2018 w Tychach.

 


Jeszcze tylko kilka dni i powitamy wakacje. Rozpocznie się okres urlopowych wyjazdów, dla najmłodszych czas laby, a dla części instytucji miejskich – czas wytężonej pracy.

Oferta kulturalno-sportowa na tegoroczne lato jest jak zwykle bardzo bogata i każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Pełne kalendarium imprez i wydarzeń, które w lipcu i sierpniu odbywać się będą w mieście, można znaleźć na stronie www.umtychy. pl/wakacje2018. Poniżej przybliżamy najciekawsze propozycje.

W parku i na plaży.

Jak co roku nie zabraknie dużych imprez, których listę otwiera Święto Miasta. 30 czerwca i 1 lipca tysiące tyszan bawić się będą jak zwykle na placu pod Żyrafą w Parku Miejskim. Muzycznymi gwiazdami pierwszego dnia Święta Miasta 2018 będą Daria Zawiałow i Krzysztof Zalewski, zaś w niedzielę największą widownię zgromadzą zapewne koncerty Sylwii Grzeszczak i grupy LemON.

W sierpniu festiwalowa publiczność przeniesie się na Dziką Plażę nad Jeziorem Paprocańskim, gdzie 18 i 19 sierpnia w ramach Portu Pieśni Pracy zagrają najlepsze polskie zespoły szantowe. Wakacje zakończy natomiast piąta już edycja festiwalu „Rock na Plaży”, którą zaplanowano na sobotę 1 września.

W niedziele – na plac lub dziedziniec.

Wakacyjne niedziele na placu Baczyńskiego stały się już tradycją, cieszącą się sporym zainteresowaniem tyszan. Tegoroczny cykl pn. „Bacz na niedzielę!” rozpocznie 8 lipca „Niedziela taneczna”, po której kolejni organizatorzy zapraszać będą na: „Niedzielę szachową” (15.07), dwie „Niedziele z Teatrem Małym” (22 i 29.07), „Niedzielę rockową” (5.08), „Niedzielę z gitarą” (12.08), „Niedzielę z chórem Presto Cantabile” (19.08) i na pożegnanie wakacji „Niedzielę z książką” 26 sierpnia.

Także w niedziele, wzorem lat ubiegłych, Teatr Mały organizować będzie muzyczne poranki na swoim dziedzińcu. Począwszy od 8 lipca, a skończywszy na 26 sierpnia, w każdą niedzielę o godz. 11 odbywać się tam będą plenerowe spotkania z muzyką klasyczną, rozrywkową, folkową, a nawet z orkiestrą dętą.

Warsztaty i zajęcia kreatywne.

Nie tylko dzieci, ale i całe rodziny będą mogły wziąć udział w organizowanych w czasie wakacji warsztatach. Tak będzie na przykład w przypadku sierpniowych warsztatów ceramicznych, na które do swojej siedziby przy pl. Wolności zaprasza Muzeum Miejskie. Ta sama placówka zorganizuje dla dzieci także warsztaty pt. „Powstaje miasto” oraz spotkanie, na którym będzie można poznać historię tyskich neonów.

„Twórcze lato w Galerii Obok” to z kolei hasło przewodnie rozpoczynających się 6 sierpnia warsztatów plastycznych, organizowanych przez Teatr Mały. Wcześniej, bo już 25 czerwca, ruszają zajęcia warsztatowe w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Tematyka zajęć w placówce przy ul. Elfów jest bardzo różnorodna: od tańca poprzez ceramikę, teatr, modelarstwo aż po aikido. Także drugi z MDK-ów nie będzie w wakacje zamknięty. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kosaków przy ul. Hlonda odbywać się będą zajęcia, taneczne, ruchowe, plastyczne, teatralne, muzyczne i wokalne.

Na sportowo.

W okresie wakacyjnym zarówno Kryta Pływalnia przy ul. Edukacji, jak i Park Wodny Tychy przygotowały promocyjne cenniki i dodatkowe atrakcje dla młodych tyszan przebywających w mieście. Jeśli jednak ktoś woli inne od pływania dyscypliny, to znajdzie w ofercie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji też coś dla siebie, jak choćby Wakacyjną Ligę Koszykówki Ulicznej, która rusza w OW Paprocany 3 lipca, regaty kajakowe dzieci (1.09), festyn sportowy „Żegnajcie wakacje” (26.08) czy Międzynarodowy Tyski Bieg Uliczny i VII Tyski Półmaraton, które zostały zaplanowane na niedzielę 2 września.

Imprezy tematyczne.

W czasie wakacji odbędzie się też wiele imprez tematycznych. Ci, którzy lubią militaria, na pewno będą obchodzić Święto Wojska, na które tyska WKU zaprasza 15 sierpnia pod Żyrafę. 1 września w Parku Miejskim odbędzie się impreza ekologiczna dla całych rodzin pn. „Tyskie żywioły”. Miejskie dożynki organizowane przez Radę Osiedla Cielmice zaplanowano na 2 września. A tuż po wakacjach tyszanie będą mogli wziąć udział w Light & Sound Festival (8.09 na terenie Browaru Obywatelskiego) i w pikniku z okazji Dnia Bezpieczeństwa (9.09 na placu pod Żyrafą).

Wszystkich, którzy spędzają lato w mieście, zachęcamy do sprawdzenia bogatej oferty tyskich instytucji i placówek. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – zarówno starsi, jak i młodsi, melomani i ci, którzy lubią dobry film. Półkolonie, zajęcia, warsztaty, spacery – Tychy to dobre miejsce na wakacje.Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 23/550