Tyscy uczniowie wiedzą, co to zdrowie.

 


 3 lata, 12 zadań i 29 tyskich szkół zaangażowanych w promowanie zdrowego stylu życia. W ubiegły piątek, w tyskiej Hali Sportowej oraz Mediateceodbyło się uroczyste podsumowanie programu Zdrowe Tychy. Była aktywność, zabawa, wiedza oraz popis talentów tanecznych i plastycznych. Decyzją niemal 1000 internautów statuetką programu została maskotka zaprojektowana przez ucznia szkoły biorącej udział w inicjatywie.

Tyszanie mogą kojarzyć Zdrowe Tychy, których inicjatorem jest stowarzyszenie Inicjatywa Tyska, przede wszystkim z Tyskimi Targami Śniadaniowymi. Drugim zasadniczym elementem inicjatywy jest promocja zdrowia w tyskich szkołach. Nieprzerwanie, od roku szkolnego 2015/2016, uczniowie placówek każdego szczebla zdobywali kolejno trzy sprawności – „Zdrowo Jem!”, „Jestem Aktywny!” oraz „Lider Zdrowia!”, aby w finale otrzymać certyfikat „Zdrowe Tychy – Zdrowa Szkoła”. Każda ze sprawności dotyczyła nieco innego obszaru związanego ze zdrowiem. Piątkowa impreza była jednocześnie podsumowaniem etapu „Jestem Aktywny!”, a także całego programu dedykowanego szkołom.

Oprócz certyfikatów reprezentacje szkół otrzymały niezwykłą statuetkę. Na początku roku ogłoszony został konkurs na maskotkę „Lider Zdrowia”. Uczniowie przesyłali projekty w formie rysunków. Spłynęło około 200 prac, a decyzją jury do ścisłego finału dostało się pięć z nich. Internauci postanowili, że zwycięską pracą jest projekt Oskara Sobiegraja ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Tychach, oddając na niego niemal 1000 głosów. Nagrodą w konkursie było wcielenie projektu w rzeczywistość, czyli prawdziwą maskotkę. Organizatorzy zdecydowali, że projekt stanie się symbolem Zdrowych Tychów i jedocześnie statuetką, którą otrzyma każda szkoła biorąca udział w programie.

– Pomysł Oskara na maskotkę „Lider Zdrowia” to uśmiechnięte jabłuszko wcielone w rolę super bohatera. To jak w rzeczywistości będzie wyglądała maskotka trzymaliśmy w tajemnicy do samego końca. Prezentacja „Lidera Zdrowia” obyła się w trakcie imprezy finałowej. Kamień spadł nam z serca, kiedy Oskar stwierdził, że odwzorowany projekt bardzo mu się podoba – mówi Bartosz Makowiec z Inicjatywy Tyskiej.

Impreza finałowa była podzielona na dwie części – aktywną dla szkół podstawowych oraz merytoryczną dla szkół średnich i dawnych gimnazjów. W Hali Sportowej odbyły się mini zawody, gdzie w ośmiu konkurencjach takich jak m.in. skok w dal, rzuty do celu czy strzały do bramki wyłoniono lidera indywidualnego oraz zwycięską reprezentację każdej konkurencji. Oprócz tego, część dla młodszych uczestników programu obfitowała w zabawę i taniec, a na końcu wszyscy utworzyli żywe logo programu.

Młodzież zgromadzona w Mediatece miała okazję wysłuchać wykładu „Jak dbać o zdrowie w zależności od pory roku”, autorstwa dr UrszuliPaździorek-Pawlik. Szkoły średnie zmierzyły się w turnieju zdrowia – którego zwycięzcą zostało I Liceum Ogólnokształcące w Tychach. Gimnazjaliści tworzyli prace plastyczne odpowiadające miesiącom i obrazujące jak dbać o zdrowie w danym okresie. Prace znajdą się w kalendarzu Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska na rok 2019. Całość zakończyła się uroczystym poczęstunkiem.

Inicjatorem i pomysłodawcą Zdrowych Tychów jest stowarzyszenie na rzecz rozwoju miasta „Inicjatywa Tyska”, a patronat honorowy nad realizacją programu objęła Daria Szczepańska, pełniąc funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych. Zasadniczym celem programu jest międzypokoleniowa promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców. Bieżące informacje dotyczące inicjatywy można znaleźć na profilu www.facebook.com/zdrowetychy