Książęce Porter nagrodzone na II Konkursie Piw Specjalnych.
Książęce Porter, najnowsza pozycja w portfolio piw Kompanii Piwowarskiej, zostało docenione na II Konkursie Piw Specjalnych, orgaznizowanym przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Szkołę Technologii Fermentacji. Piwo zdobyło II miejsce w kategorii „Porter Bałtycki”.
Nowy wariant w kolekcji Książęce, został uhonorowany podczas II Konkursu Piw Specjalnych, organizowanego przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Szkołę Technologii Fermentacji. Piwo zdobyło II miejsce w kategorii „Porter Bałtycki”. Prowadzącym Konkursu był Boris Gadzov, dyrektor FlavorActiV Global Sensory Management, międzynarodowej firmy specjalizującej się w przygotowywaniu testowych materiałów smakowo-zapachowych dla przemysłu piwowarskiego. Resztę składu sędziowskiego stanowili certyfikowani degustatorzy.
Książęce Porter to piwo o głębokiej, niemal czarnej barwie, niezwykłej mocy ekstraktu (20%) i złożonym profilu sensorycznym w którym można odnaleźć zarówno intensywna goryczkę, jak i zdecydowaną słodycz; obie uzupełnione charakterystyczną dla stylu wędzoną kwasowością. Swój charakter Książęce Porter zawdzięcza 4 słodom – pilzneńskiemu, monachijskiemu, karmelowemu aromatycznemu i palonemu oraz dwóm odmianom chmielu – Marynce i Lubelskiemu.
– Najbardziej cieszy mnie to, że medal otrzymaliśmy za Portera, który był pierwszą, po ponad 18 latach przerwy, warką tego gatunku w Tyskich Browarach Książęcych. Dodatkowo, okazał się on lepszy od innych piw w swojej kategorii, na naszym rodzimym rynku. – mówi Leszek Popiołek, inżynier procesów technologicznych w Tyskich Browarach Książęcych.
Co ciekawe, porter bałtycki jako jedno z niewielu piw dojrzewa z czasem, a jego smak ewoluuje. Początkowo wyczuwalne są w nim nuty karmelu, kawy, gorzkiej czekolady, orzechów, wiśni i porzeczek. W miarę upływu czasu łagodnieją, przeradzając się w akordy wina i suszonych owoców. Tak bogata i wyjątkowa kombinacja powstała w oparciu o dawną recepturę z Tyskich Browarów Książęcych i z inspiracji polską, wielowiekową tradycją piwowarską – w Polsce portera bałtyckiego warzy się bowiem od momentu powstania tego stylu, czyli od początku XIX wieku.
Główną ideą Konkursu Piw Specjalnych jest rozpowszechnianie nowych stylów piwnych. Organizatorzy doceniają pionierski charakter piw, innowacyjne myślenie browarników oraz odwagę – a więc cechy niezbędne przy wprowadzaniu nowych, nieznanych dotychczas produktów.
Źródło : https://www.kp.pl/