Tyszanin o Tychach dla dzieci. Premiera książki „Przygody zbója Barubara”.

 


Mieszka przy ul. Grota-Roweckiego, ale można go spotkać w Urzędzie Miasta, nad Jeziorem Paprocańskim i przy AZecie, raz nawet dotarł do Gdańska, ale już 1 czerwca po raz pierwszy pojawi się w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Tajemniczego Barubara stworzył tyszanin, Bartłomiej Szymczyk. „Przygody zbója Barubara” to książka dla dzieci i dorosłych nie tylko z naszego miasta, a jej premiera odbędzie się właśnie podczas święta najmłodszych pod hasłem „Zabawy naszych rodziców” w ogrodzie MCK.

Przemierza miasto w kapeluszu i płaszczu, stoi na straży porządku panującego w mieście. Bartłomiej Szymczyk stworzył postać Barubara, opowiadając bajki swojemu synowi Jasiowi. To właśnie postać mieszkańca przy jednej z głównych ulic miasta Tychy stała się bohaterem spajającym historie, które zostały przedstawione w książce „Przygody zbója Barubara” powstałej w ramach Tyskiego Banku Kultury, programu aktywizacji tyskich środowisk twórczych. Akcja książki toczy się właśnie w Tychach i to pierwsza tego typu pozycja, w której młody (ale nie tylko!) czytelnik może przemierzać przez miasto w poszukiwaniu miejsc opisanych w poszczególnych przygodach. Ułatwi to specjalna mapka wewnątrz książki, gdzie zaznaczono kluczowe dla Barubara miejsca. Ciekawość i przyzwyczajenia prowadzą Barubara od ul. Grota Roweckiego, przez ulice Junaków czy Dąbrowskiego, bohater zawita do Urzędu Miasta i w okolice AZetu, buszując w Lasach Paprocańskich dotrze oczywiście na Paprocany. Ciekawe historie i niezwykłe grafiki Małgorzaty Seidel sprawiają, że tyska książka to prawdziwa gratka dla dużych i małych, mieszkańców Tychów, ale i wszystkich tych, którzy lubią literaturę osadzoną w codziennym życiu.

Jakie przygody spotkają Barubara? Kogo spotka na swej drodze? Wreszcie – czego możemy nauczyć się z bajek? Przekonamy się już 1 czerwca podczas Dnia Dziecka organizowanego pod hasłem „Zabawy naszych rodziców” w Miejskim Centrum Kultury, gdzie odbędzie się premiera książki.  Na najmłodszych czekać będzie moc atrakcji – czytanie bajek, spektakl „Piraci”, tańce i zabawa, megabańki mydlane, a także zdrowe przekąski, zajęcia plastyczne, ceramiczne, przyrodnicze i recyclingowe. Każdy będzie mógł zabrać Barubara do domu – na wszystkie dzieci czekają Barubarowe książki i inne niespodzianki!

Książka „Przygody zbója Barubara” została zrealizowana w ramach Tyskiego Banku Kultury.