Święto Rodzin w Tychach.

 


W niedzielę, 27 maja w ramach obchodów Metropolitalnego Święta Rodziny na pl. Baczyńskiego odbędzie się wydarzenie pn.: „Tyskie rodziny na Baczyńskim spędzają godziny”. Już dziś można kupić bilety oraz zapisać się na niektóre z atrakcji. Impreza odbędzie się w godzinach od 14:00 do 18:00.

W programie:

warsztaty plastyczne m.in.: robienie pacynek, zwierzątek z papieru, bransoletek, kwiatów czy portretu dla mamy, zdobienie balonów, kolorowanie chodników, itp.;
zajęcia sportowe: tory przeszkód dla dzieci, pokazy szermierki, zabawy z chustą animacyjną,
warsztaty cyrkowe: pokaz baniek mydlanych i pokaz skręcania kolorowych balonów;
sprawdzenie ostrości wzroku dzieci i konsultacje ze specjalistą ds. diagnozy i korekcji wad widzenia;
stanowiska do malowania buziek i robienia kolorowych warkoczyków,
dmuchańce – do skakania i zjeżdżania!
Już dziś można zapisać się na Warsztaty dla dzieci „Portret Mamy i Taty”, prowadzone 27 maja 2018 r. od godziny 14:00 do 15:30 w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK (zapisy przyjmowane są mailowo: joanna.rupik@teatrmaly.tychy.pl).

Natomiast o godzinie 17:00 w Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się Salon Słowa – Wieczór autorski dr Lucyny Smykowskiej-Karaś – kulturoznawcy, doktora nauk humanistycznych, eseistki, poetki, animatorki kultury. Autorki i prowadzącej projekt Kawiarenki Kulturalno- Literackiej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (od 2007), w ramach której organizuje cykliczne spotkania z interesującymi osobowościami śląskiej kultury i nauki. Swoje teksty poetyckie publikowała w licznych antologiach i na stronach internetowych. Do tej pory ukazały się dwa tomy z wierszami: „Od siebie do siebie”, „Osiemnaście” oraz książka  „Polskie śląskie nazwisko. Rodzinna historia życiem podpisana” (Katowice 2017). Wieczór poświęcony będzie twórczości, a w niej tematyce śląskiej i polskiej tożsamości, opartej na trudnych losach rodzinnych oraz problematyce społecznej i kulturalnej Górnego Śląska, która jest głównym przedmiotem badań i działań bohaterki wieczoru. Wstęp wolny!

W tym samym czasie w Teatrze Małym wystawiony zostanie spektakl „BABY” w reżyserii Iwony Woźniak (Fundacja Szafa Gra). Framuga lśniącego okna to brama, w której malowany jest codziennie niezwykły obraz. Oto rozpoczyna się poranny rytuał wyglądania bab przez okna. Czy to kobiety solidarne i postępowe, czy raczej może zaściankowe i chowające się po kątach baby? Jedno jest pewne – baby babom zgotowały ten los. Wstęp w cenie 30 zł (bilety do nabycia w kasie teatru i na www.ticketportal.pl)

Ponadto w okresie od 19 maja do 3 czerwca 2018 r. wiele ciekawych propozycji przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach:

Rodzina na planszy – rodzinne rozgrywki gier planszowych dla dzieci i rodziców/dziadków (21 i 28 maja, godz. 17:00)
LEGO-Creatorzy i Mali LEGO-Creatorzy – zajęcia konstruowania budowli z klocków, podczas których dzieci będą mogły stworzyć swój dom rodzinny lub dom swoich marzeń (22 i 29 maja, godz. 17:00)
Klub Motyli książkowych – literacko – plastyczne zajęcia dla dzieci i rodziców, które będą okazją do wysłuchania rodzinnych opowieści i przygotowania rodzinnych portretów (24 maja, godz. 17:00)
Zabawa ze Sztuką – zajęcia kreatywne, które będą dla dzieci okazją do stworzenia ramek na rodzinne zdjęcia (30 maja, godz. 17:00)
mama i dziecko w Mediatece – spotkanie dla mam i maluszków, podczas którego odbędzie się rodzinna sesja zdjęciowa, poprzedzona wizażem i stylizacją mam (29 maja, godz. 10:00)
lekcje biblioteczne – zajęcia dla grup przedszkolnych i klas, łączące głośne czytanie z zabawą literacką i plastyczną – tematem będzie rodzina (dokładny termin i godziny do uzgodnienia z grupami)
W razie niepogody w Pasażu ANDROMEDA odbędzie się część zajęć.

Oprócz Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy, będącego koordynatorem, w organizację tego spotkania włączyły się m.in.: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Galeria Sztuki Obok, Miejska Biblioteka Publiczna, Straż Miejska, Placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat”, Teatr Mały, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Tychy, Ośrodek Charytatywno – Społeczny Oratorium św. Rodziny, Fundacja Multiintegra, Stowarzyszenie Piątka Dzieciom, Stowarzyszenie Twórców Kultury, Akademia Rozwoju „Otwarte okno”- Niepubliczne Przedszkole, Szkoła Podstawa i Gimnazjum „Otwarte okno” z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi, Fabryka Okularów Salon Optyczny Doktor Marchewka.

Więcej informacji na stronie XI Metropolitalnego Święta Rodziny.


Źródło : http://umtychy.pl/