Adam Bielecki – Honorowy Obywatel Miasta Tychy.

 


Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy zostanie przyznany Adamowi Bieleckiemu. Uroczyste wręczenie stosownego dyplomu wybitnemu himalaiście zaplanowane jest tego samego dnia w Teatrze Małym, podczas Koncertu Promocyjnego.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy nadawany jest od 2004 roku, kiedy to Rada Miasta określiła uchwałą (z 28 października 2004 roku) zasady i tryb jego przyznawania. Pierwszą osobą, którą w ten sposób uhonorowano, był w grudniu tamtego roku Metropolita Katowicki ks. abp dr Damian Zimoń, doceniony za „wyjątkową rolę, jaką w ciągu 70-lecia istnienia miasta odegrał w integracji Kościół Katolicki oraz osobiste zaangażowanie Księdza Arcybiskupa w sprawy Tychów”. Przypomnieć warto, że późniejszy metropolita był w pierwszych latach kapłańskiej posługi (1958– 1962) wikariuszem tyskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny.

Pięć lat później, w styczniu 2009 roku, podczas sesji inaugurującej obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej, honorowe obywatelstwo otrzymały trzy wybitne postacie: prof. Marek Szczepański, maestro Marek Moś oraz Mariusz Czerkawski. Znany socjolog wyróżniony został m.in. za współzało- żenie pierwszej tyskiej wyższej uczelni (WSZiNS), współtworzenie Tyskich Seminariów Majowych i prace badawcze nad społecznością i zbiorowością lokalną. Uznany muzyk i dyrygent Marek Moś uhonorowany został za stworzenie i prowadzenie w Tychach orkiestry (AUKSO) na najwyższym, światowym poziomie artystycznym, rozbudzanie zainteresowania mieszkańców miasta wysoką kulturą oraz promocję Tychów w Polsce, Europie i na świecie. Z kolei hokeista Mariusz Czerkawski zasłużył na tytuł swoimi osiągnięciami sportowymi (gra w lidze NHL, reprezentowanie białoczerwonych barw podczas mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich), rozsławianie miasta oraz promowanie wśród jego mieszkańców sportu i zdrowego stylu życia.

Ostatnim, jak do tej pory, Honorowym Obywatelem Miasta Tychy jest Paweł Sudoł, w latach 1999–2010 prezes Kompanii Piwowarskiej. Za jego prezesury KP udostępniła budynek Dawnej Młótowni na potrzeby powstającego właśnie Muzeum Miejskiego, wspierała działania poprawiające estetykę miasta (m.in. budowa fontanny z wydrami na Rynku), sponsorowała hokejową drużynę GKS Tychy, była mecenasem wielu działań kulturalnych oraz pomagała lokalnym organizacjom pozarządowym.

Od dzisiaj grono honorowych obywateli liczyć będzie już sześć osób. Dzięki zabiegom radnej Lidii Gajdas, wspartej przez jej koleżanki i kolegów z klubu radnych „Inicjatywa Tyska”, powstał stosowny wniosek, pod którym podpisali się bodaj wszyscy tyscy radni. Dotyczył nadania tytułu Adamowi Bieleckiemu.

Adam Bielecki urodził się 35 lat temu w Tychach. Dorastał w czasie, kiedy mieszkający wówczas w Tychach Krzysztof Wielicki kończył kompletowanie Korony Himalajów i Karakorum. To działało na wyobraźnię… W wieku 17 lat, jako najmłodszy na świecie, dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na 7-tysięcznik Chan Tengri, za co otrzymał nagrodę „Kolosa 2000”.

Jest autorem około stu wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem, jak i zimą, był liderem kilkudziesięciu wypraw w góry na 5 kontynentach. Największym wyzwaniem były wyprawy w najwyższe góry świata. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. W 2012 roku razem z Januszem Gołębiem zdobył po raz pierwszy zimą Gasherbrum I i w tym samy roku – K2. Rok później razem z Maciejem Berbeką, Arturem Małkiem i Tomaszem Kowalskim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak.

Podczas tegorocznej Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 wziął udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, ratując wraz z Denisem Urubko Francuzkę Elisabeth Revol. Dotarcie do Tomasza Mackiewicza ze względu na warunki pogodowe okazało się niemożliwe. Adam Bielecki jest absolwentem I LO im. Kruczkowskiego, skończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją drogę z rodzinnych Tychów na najwyższe szczyty świata opisał w książce „Spod zmarzniętych powiek”, promując dodatkowo miasto wśród czytelników – miłośników himalaizmu.


Źródło : http://umtychy.pl/