Inscenizacja „Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń” w sobotę 19 maja.

 


Przed nami 14. edycja inscenizacji „Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń”. Weźmie w niej udział co najmniej 150 rekonstruktorów z całej Polski. Nie zabraknie broni i pojazdów z okresu II wojny światowej, a także efektów pirotechnicznych. A wszystko po to, by upamiętnić zapomnianych przez historię, a wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim, toczących się 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń.

Impreza od lat jest organizowana przez gminę Wyry i Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „PRO FORTALICIUM”.

Inscenizacji historycznej będzie towarzyszył „Piknik Forteczny”, podczas którego całe rodziny będą mogły skorzystać z części gastronomicznej, stoisk handlowo-militarnych ,wystaw sprzętu Wojska Polskiego, poznać osobiście członków grup rekonstrukcji historycznej, ich umundurowanie, sprzęt oraz zwiedzić odrestaurowany polski schron bojowy „Sowiniec” z 1939 roku.

Podczas pikniku odbędzie się również pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”, występ zespołu Krystynki  z Łazisk Średnich wraz z zespołem OPTIMA w programie artystycznym  „Na żołnierska nutę” oraz  koncert zespołu „Oberschlesien”. Na zakończenie pikniku fortecznego zagra zespół Top Musix.

Impreza odbędzie się w sobotę w Gostyni przy ul. Tęczowej – w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. oraz Schronu Bojowego „Sowiniec”. Rozpocznie się o godz. 14.00. Udział w tym wydarzeniu jest darmowy.Źródło : http://www.radioexpress.pl/