Wdowy po górnikach walczą o rekompensatę.

 


Wdowy górnicze, które nie dostały 10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy walczą o swoje pieniądze. Ich mężowie zginęli w kopalni, jako żony zostały pominięte w ustawie rekompensacyjnej. Kobiety założyły stowarzyszenie, by walczyć o swoje prawa. Są już pierwsze efekty. 8 maja w sejmie zaplanowane zostało pierwsze czytanie nowelizacji ustawy przygotowanej przez śląskich posłów Platformy Obywatelskiej: Pawła Bańkowskiego i Krzysztofa Gadowskiego.

Z naszych informacji wynika jednak, że rząd będzie chciał przeforsować własną ustawę przyznającą wdowom i sierotom górniczym po 10 tys. zł rekompensaty. – Wyliczyliśmy, że potrzeba 100 mln zł, by zaspokoić roszczenia wdów i sierot górniczych – mówi nasz informator. Obecnie  wszystko jest w rękach ministra ministra finansów, który musi przyznać środki z budżetu. Na razie nie wiadomo w jakiej formie i kiedy byłyby wypłacane pieniądze.

Przedstawicielki Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych odbyły już spotkania z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. Kobiety chcą, by nowa ustawa obowiązywała z datą wstecz od października ub. roku.

– Wiele osób straciłoby inaczej uprawnienia – tłumaczy Agata Kowalczyk szefowa stowarzyszenia. Część kobiet nie czekając na nowelizację ustawy postanowiła walczyć droga sadową o przyznanie rekompensaty.

W miniony poniedziałek przed sadem rejonowym w Tychach zapadł pierwszy wyrok . Sąd nakazał Spółce Restrukturyzacji Kopalń wypłatę świadczeń. Wyrok nie jest prawomocny.

– Cieszymy się, że sądy przyznają nam rację. Życie potraktowało nas okrutnie, nie z naszej winy straciłyśmy mężów. Nie z naszej winy spółki węglowe zawiesiły nam wypłatę dożywotnio gwarantowanych deputatów – podkreśla Agata Kowalczyk.

pominięte w ustawie rekompensacyjnej. Kobiety założyły stowarzyszenie, by walczyć o swoje prawa. Są już pierwsze efekty. 8 maja w sejmie zaplanowane zostało pierwsze czytanie nowelizacji ustawy przygotowanej przez śląskich posłów Platformy Obywatelskiej: Pawła Bańkowskiego i Krzysztofa Gadowskiego.

 Zgodnie z poselskim wnioskiem rekompensatę otrzymałyby wdowy i sieroty górnicze. W październiku ub. roku takie świadczenie rząd przyznał tylko emerytom i rencistom górniczym.


Źródło : https://www.fakt.pl/