PKM Tychy na SileisaKOMUNIKACJA 2018.

 


Wczoraj był pierwszy dzień jubileuszowej, 10. edycji targów Transportu Publicznego – SileisaKOMUNIKACJA 2018 (24-25.04). Podczas pierwszego dnia targów w Sosnowcu mogliśmy zobaczyć tylko 13 autobusów.

W porównaniu do poprzednich lat, to edycja o znacznie mniejszej ilości autobusów niż dotychczas, wystawionych przez producentów, mimo że jest to jubileuszowa edycja. Poniżej zaprezentujemy alfabetycznie producentów, których mogliśmy zobaczyć w tym roku.

AUTO-CUBY – Standardowo już na bogatym stoisku PKM Tychy stanął jedyny gazowy minibus na Śląsku zbudowany na bazie Mercedesa Sprintera 516 NGT w zabudowie Cuby City Line, który zasilany jest sprężonym gazem CNG. Wyposażony jest w 1,8-litrowy silnik o mocy 115kW/156KM, który sprzężono z automatyczną skrzynią biegów. Na pokładzie znajdziemy dwie rampy dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej w pierwszych i drugich drzwiach, a dziesięciu pasażerów znajdzie dla siebie miejsca siedzące w tym pięć bezpośrednio z niskiej podłogi.

AUTOMET – Producent zaprezentował premierowo najnowsze dziecko – czyli elektryczny autobus miejski: Autromet MiniCity Electric w najdłuższej wersji 8,37m, z obniżoną podłogą w środkowej części pojazdu.

IVECO – W tym roku zaprezentowano dwie zabudowy od Bus Center wersję 65C-180 sprzężonego ze skrzynią biegów Hi-Matic oraz demonstracyjne IVECO Żak 70C, które jak się okazuje jest sprowadzane na podobnej zasadzie jak minibusy od MGC Łaziska Górne, z Turcji i sprzedawane po prostu pod inną nazwą.

MAN – Producent pokazał podczas jubileuszowej edycji w sumie trzy pojazdy w tym jeden z najnowszej dostawy dla PKM Katowice – MAN Lion’s City A21 oraz jedną z czterech hybryd kursujących po Rędzinach – MAN Lion’s City A37 oraz, standardowo już gazowca z Tychów – MAN NL313 Lion’s City CNG.

SCANIA – Producent autobusów ze Słupska na stoisku zaprezentował gazową Scanię Citywide 12,0 LF CNG w wersji demo.

SOLARIS – Oprócz tyskiego „rodzynka”, czyli jedynego niskowejściowego egzemplarza przgubowego Solarisa Urbino 18LE CNG – z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej można było zobaczyć dwa najnowsze autobusy Śląskich firm – elektryczne Nowe Urbino 12 z PKM Sosnowiec i gazowe Nowe Urbino 12 z Transgóru, które wykonuje usługi na zlecenie ZKKM Chrzanów.

VOLVO – Tradycyjnie, po sąsiedzku producent niewielkimi nakładami zaprezentował hybrydę z Sosnowca, czyli Volvo 7900 od PKM Sosnowiec.

Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję, miejmy nadzieję, że w przyszłym roku na targi przyjedzie większa ilość producentów – jakby nie było są to jedyne targi Transportu Publicznego w południowej Polsce, tylko w nieco kiepskim terminie. W tym roku zabrakło kluczowych producentów z Polski – Autosana czy Ursusa, a także z Czech: m.in. IVECO i SOR-a, a także bardzo popularnego na Śląsku białoruskiego MAZ-a – który prawdopodobnie otworzy montownię pojazdów w Tychach, o czym plotkuje się już od dawna. Targi dawno nie gościły też niemieckiego producenta spod srebrnej gwiazdy. Naszym zdaniem, organizacja tego typu wydarzenia naprzemiennie z targami TRANSEXPO w dwuletnim cyklu byłoby idealnym rozwiązaniem dla SilesiaKOMUNIKACJI.


Źródło : http://infobus.pl/