TopOFFFestival 2018 – Teatr Brama „Ghost Dance”.

 


Teatr Mały – 19 kwietnia 2018 r., godz. 18.00
Wstęp : 10 zł

Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei światów tańczono wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Był to jeden z wielu krzykó rozpaczy wobec rozprzestrzeniającej się fali okrucieństwa kapitalizmu. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości.

WYSTĘPUJĄ:
Jenny Crissey, Anastasja Miedviedieva, Lesja Szulc, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterov, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan, Olivier Jost
REŻYSERIA:
Daniel Jacewicz
ASYSTENT:
Paula Maćczak
DŹWIĘK:
Jacek Gałkiewicz, Tomasz Wyziński
ŚWIATŁO:
Lucio Pileggi
WSPARCIE SCENOGRAFICZNE:
Wiktor Krajcer, Paloma de la Fuente, Judith Ferreras, Tomasz Kwietniak, Andrzej Buła

Teatr Brama istnieje od 1996 roku. Od początku Teatr istniał w Goleniowie, gdzie realizował spektakle i projekty artystyczne (m.in. „Zabawa”, „My”, „Gaz”, „Uczucie w dzwięku” „Spowiedź masochisty”). Spektakle Bramy zdobyły wiele nagród na prestiżowych festiwalach teatralnych.

Teatr Brama działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka. Ekipę Bramy uzupełnia także grupa międzynarodowych artystów. W roku 2005 powołane do życia zostało Stowarzyszenie Edukacyjno – Społeczno – Kulturalne Teatr Brama. Od tego czasu Teatr zaczął realizować projekty niezależnie.

Działalność Bramy ma zdecydowany wpływ na społeczność lokalną w w tym dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Edukacyjna formuła pracy Teatru Brama określić można terminem Social Community Theatre (teatr angażujący społeczność).

Brama ma za sobą około tysiąca występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Ukrainy, Dani, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szkocji, USA, Norwegii, Łotwy, Japonii oraz Peru i jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2016), Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008).

BRAMA gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminescencjach  w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie, Światowym Festiwalu Sztuki w Toyamie w Japonii oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w takich miejscach jak Teatr Ósmego Dnia, Studium Teatralne, Instytut Grotowskiego, OPT Gardzienice, Scena Off de Bicz czy Teatr Kana.

Teatr Brama aktualnie realizuje projekt wolontariatu europejskiego (Erasmus +), projekt CARAVAN NEXT z Odin Teatret i 13 innymi partnerami europejskimi, program Narodowego Centrum Kultury – Bardzo Młoda Kultura, Akademię Teatru Alternatywnego wspólnie z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego i Ośrodkiem Teatralnym KANA, projekt ART LOCAL TRANSFORMATION wspólnie z Residui Teatro z Madrytu.

Teatr Brama także współtworzy inicjatywę Zachodniopomorskiej Offesnywy Teatralnej i Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.


Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/