Adam Bielecki i Krzysztof Wielicki mają zostać odznaczeni Legią Honorową.

 


K2 dla Polaków: Legia Honorowa oraz nagroda „Alpine Club” za akcję na Nanga Parbat? Emmanuel Macron otrzyma petycję.

Ekipa ratunkowa akcji na Nanga Parbat – Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor i Krzysztof Wielicki mają zostać odznaczeni Legią Honorową, najwyższym francuskim odznaczeniem, nadawanym wybitnym i zasłużonym osobistościom.

Jak informuje Piotr Paćkowski, mieszkający we Francji polski alpinista, zakończono zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który wkrótce ma otrzymać wniosek. Według Paćkowskiego order mieliby otrzymać himalaiści, którzy wyruszyli na Nanga Parbat, aby ratować Eli Revol i Tomka Mackiewicza, a także Krzysztof Wielicki, który koordynował akcją.

Order Legii Honorowej Polacy mogą otrzymać 14 lipca. Został on ustanowiony na początku XIX w. przez Napoleona Bonaparte. To najwyższe francuskie odznaczenie nadawane wybitnym i zasłużonym osobistościom. Dewiza orderu brzmi: „Honor i Ojczyzna”.

W nieoficjalnej informacji polskiego himalaisty mieszkającego we Francji wynika również, że Polakom oraz Pakistańczykom uczestniczącym w akcji na Nandze, wyróżnienie chce przyznać także najstarszy klub alpinistyczny na świecie, angielski „Alpine Club”. Wszyscy mieliby otrzymać „Spirit of Mountaineering”, a uroczyste przekazanie wyróżnienia miałoby nastąpić podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju (20-23 września 2018).

„W sorawie Awards – to inicjatywa Erica Woli z Chamonix, który jest alpinistą i tlumaczem. To on przetlumaczyl książkę McDonald o polskich alpinistach na francuski. Ma kontakt z Alpine Club” – wyjaśnił Paćkowski.

Wcześniej Witold Bańka, minister sportu, zapowiedział, że wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie ratownikom odznaczeń.

Gdy Polska Narodowa Wyprawa na K2 przebywała w bazie pod drugim co do wysokości szczytem ziemi (8611 m n.p.m.), Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz w duecie wspinali się na Nanga Parbat. Wspinacze – po nie powtierdzonym jeszcze oficjalnie zdobyciu szczytu – w zejściu, utknęli na wysokości 7400 m. W tym samym czasie polska ekspedycja, która rozpoczęła próbę zdobycia K2 zimą, na wieść o sytuacji duetu polsko-francuskiego postanowiła wysłać zespół ratowniczy.

W akcji ratunkowej udział wzięli Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Mimo sprawnie przeprowadzonych działań nie udało się dotrzeć do Tomasza Mackiewicza. Bielecki i Urubko, po brawurowym i ekspresowym podejściu 100-metrowego kuluaru na drodze Kinshofera, sprowadzili Revol.


Źródło : https://www.polskieradio.pl/