Prezentacje konkursowe podczas XI Festiwalu Monodramu MOTYF // Dzień pierwszy.

 


14:30  –  15:10  Krystyna Trybuła „Gołębiarka”

(MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26, wstęp wolny)

Poetycki monodram o legendarnej gołębiarce Kazimierze Majchrzakowej, która zamieszkała jako pierwsza po wojnie w ruinach Starego Miasta. Mówiono, że wszystkich swoich bliskich straciła w Powstaniu Warszawskim a nie chciała iść na wygnanie, twierdząc, że jest potrzebna gołębiom. Jak jednak zdobywała pożywienie nikt nie wie. „Babcia Majchrzakowa” była dla gołębi najczulszą opiekunką, bandażowała zwichnięte nogi i złamane skrzydła, każdemu ze swoich podopiecznych nadawała imię. Była światkiem zniszczenia i odbudowy Starówki. Po wojnie staraniem Rady Nadzorczej dostała przydział na niewielkie mieszkanie oraz stałą rentę z PKO, gdzie przed wojną pracowała. Zmarła w 1955 r, tęskniąc za swoimi gołębiami ze Starówki. Przeżyła 76 lat. Została pochowana na Bródnie. Dzisiaj wejście kamienicy nr 4 przy ulicy Piwnej wieńczą kamienne gołębie „na wieczną pamiątkę”. W przedstawieniu gołębie będą wyczarowane z gazet a znajdą się w nim piosenki i wiersze o Warszawie, m.in. Artura Oppmana, Stanisława Balińskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, czy Tadeusza Chudego. Poprzedzi je projekcja fragmentu Suity warszawskiej, poetyckiego dokumentu Tadeusza Makarczyńskiego z 1946 roku z muzyką Witolda Lutosławskiego.


15:30  –  15:45  Michał Felczak „Stopklatka”

(MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26, wstęp wolny)

Monodram powstał na potrzebę egzaminu z przedmiotu „praca z reżyserem” w policealnym Studium Aktorskim im. A. Sewruka w Olsztynie. Spektakl to zwierzenia i tęsknota młodego chłopaka, który doświadczył tragicznego wypadku.

Żadnej dobrej sceny nie da się pokazać w teatrze tak, żeby wyglądała jak prawdziwa.
W kinie można więcej pokazać niż naprawdę. (…)”


16:00 –  16:30   Anna Piróg „Ja szczur”

(MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26, wstęp wolny)

Skoro wszyscy pospolici „etatowcy” to zwykłe „szczury”, wyzyskiwane przez innych, to jak ma się czuć w tej hierarchii ta biedna sprzątaczka… Ustami właśnie tej kobiety chciałam wykrzyczeć całą niesprawiedliwość społeczną. Może ktoś się zastanowi, jakim kosztem zdobył swój wielki majątek. Trzeba o tym głośno mówić, nie wolno się bać, a w najgorszym przypadku zgadzać się na swój nieszczęśliwy los.


20:00 –  20:40  Sandra Braksator „Mikrodramaty”

(MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26, wstęp wolny)

Karb to bezbyt. Wór bez dna. Poza którym nie ma nic, prócz tego, że smutno.
Karb to odległa galaktyka, nieokiełznana przez naturę, zamieszkiwana przez dziwne okazy gatunków…

Spektaklem autorski, złożony z kilku historii, porusza bardzo aktualny temat lęku przed nowym, nieznanym, innym – obcym. Lęk prowadzi do samotności, poczucia paradoksu życia, narastania frustracji i marazmu, które odreagowane zostają pod postaciami pychy i próżności.


Źródło : http://kultura.tychy.pl/