18 autorów na wystawie Tychy Press Photo.

 


Wyniki konkursu fotograficznego Tychy Press Photo poznamy już w sobotę, 10 marca, podczas finału 18. edycji imprezy, inspirowanej słynnym World Press Photo.

W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Na konkurs organizatorzy otrzymali 360 zdjęć, od 37 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 74 zdjęcia, autorstwa 18 osób.

Osoby zakwalifikowane na wystawę, którą w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda będzie można oglądać od 10 marca do 10 kwietnia, to (w kolejności alfabetycznej): Magdalena Borucka, Tomasz Czardybon, Weronika Chodanionek, Mateusz Czech, Kinga Drążek, Artur Jastrzębski, Radosław Kaźmierczak, Łukasz Kocełuch, Grzegorz Krzysztofik, Kamil Nalepa, Marta Nowakowicz-Jankowiak, Tomasz Piekorz, Marta Poloczek, Mateusz Przybyła, Dorota Rewers, Agnieszka Seidel-Kożuch, Lidia Sznepka i Wojciech Szner.

Impreza rozpocznie się w podziemiach Andromedy o godz. 17.00, od ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Swoje najbardziej znane fotografie pokaże Chris Niedenthal, gość Tychy Press Photo 2018. Do prezentacji zdjęć przed slide show gościa organizatorzy zaprosili ubiegłorocznych laureatów. Później przejdziemy na I piętro Andromedy, do galerii „Obok”, na wernisaż wystawy „Sportografia” Chrisa Niedenthala (będzie czynna do 30 marca).

– Dziś obserwujemy dobry trend do prezentowania tu coraz ciekawszych, bardziej spójnych zestawów fotograficznych. To im przyznawana jest większość laurów, to one powodują największe ożywienie, dyskusje i spory jurorów. Nie zawsze jest to klasyczny fotoreportaż, czasem wybory zdjęć na wystawę mogą dziwić tradycjonalistów tego gatunku, zastanawiających się, czy to aby jest jeszcze fotografia prasowa – pisze Rafał Klimkiewicz, przewodniczący jury, w tekście do folderu imprezy. – Trendy, techniki i style mieszają się ze sobą, bardzo łatwa stała jest manipulacja zdjęciem. Obiektyw – nomen omen, wcale nie daje obiektywnego obrazu świata, aparat jest zaś tylko narzędziem w ręku osoby, która chce pokazać nam swoją wizję. Dlatego tak ważne jest, aby zero-jedynkowy obraz w konkursie takim jak ten, nie był poddany nadmiernej obróbce w komputerze, nie kłamał, nie retuszował rzeczywistości.

Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsze zdjęcie i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Fundowana przez Teatr Mały pula nagród to 3000 złotych. Jurorami byli fotografowie: Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net, przewodniczący jury), Arkadiusz Ławrywianiec (prezes ZPAF Okręg Śląski) i Dominik Gajda (pomysłodawca TPP).

Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a od 1985 roku fotografował dla „Time Magazine”. Robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował też z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”.

Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Jego zdjęcie transportera opancerzonego, stojącego na tle reklamy filmu „Czas apokalipsy”, na budynku warszawskiego kina „Moskwa”, stało się symbolem stanu wojennego. W konkursie World Press Photo został nagrodzony w 1986 roku, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii o dzieciach niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”).

W Polsce ukazało się kilka albumów z jego fotografiami, między innymi „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (2004), „13/12. Polska Stanu Wojennego” (2006) i „1989. Rok nadziei” (2017). W 2011 roku ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

Podczas slide show w podziemiach Andromedy zobaczymy najbardziej znane fotografie Niedenthala, a w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” pokazywane będą zdjęcia dość nietypowe dla twórczości autora, bo sportowe. Fotograf nie ukrywa, że ta tematyka nigdy specjalnie go nie pociągała, lecz chcąc nie chcąc, zgromadził sporo zdjęć jeśli nie sportowych, to o sporcie. Jest bramkarz Jan Tomaszewski w kolejce w sklepie spożywczym, uzbrojeni żołnierze na meczu piłki nożnej czy aktorka Dorota Stalińska w czasie ćwiczeń fitness w domu.

Wstęp na pokaz i na obie wystawy jest wolny.

Partner konkursu: Fotonet Tychy. Patronat honorowy: ZPAF Okręg Śląski. Patronat medialny: Echo, Nowe Info i Twoje Tychy, Silesion.pl, eTychy.org, Fotografuj.pl i Foto-konkursy.info. Organizator: Teatr Mały w Tychach, współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

Dla wszystkich uczestników tegorocznego konkursu przygotowano niespodziankę – bezpłatne warsztaty fotograficzne z jurorami, które odbędą się w sobotę, 17 marca, w galerii „Obok”.

 

Podsumowanie:

Slide show Chrisa Niedenthala, ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy „Sportografia”

– 10.03, godz. 17.00

– Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, plac Baczyńskiego 2

 

Wystawa „Sportografia” Chrisa Niedenthala

– 10.03-30.03

– Miejska Galeria Sztuki „Obok”, Tychy, plac Baczyńskiego 2

 

Wystawa pokonkursowa Tychy Press Photo 2018

– 10.03-10.04

– Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, plac Baczyńskiego 2


Źródło : http://kultura.tychy.pl/