Niezwykłe znalezisko sprzed 90 lat w Tyskich Browarach Książęcych.

 


Deskę z 1928 roku z nazwiskami cieśli pracujących w Tyskich Browarach Książęcych odnaleziono kilka dni temu na terenie browaru. Podpisy złożone na znalezisku pokrywają się z tymi, na liście w butelce, odnalezionym w browarze w 2001 roku. Oba skarby można podziwiać w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

Znalezisko sprzed 90 lat, które ujrzało światło dzienne podczas niedawnego remontu dachu dawnej łaźni, to drewniany element więźby dachowej. Pochodzi z lat 20. XX wieku, kiedy w browarze przeprowadzane były szeroko zakrojone prace modernizacyjne, związane z hucznymi obchodami 300-lecia Tyskich Browarów Książęcych.

Na terenie Tyskich Browarów Książęcych historia polskiego piwowarstwa splatała się z historią pracujących i mieszkających tu ludzi. Nasze najnowsze znalezisko jest tego kolejnym, namacalnym dowodem, dlatego włączamy je do ekspozycji Muzeum browaru i zachęcamy gorąco do jego podziwiania na żywo. – powiedziała Marta Andreasik, odpowiedzialna za Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

Na niemal stuletniej desce widnieją podpisy tych samych cieśli, którzy w 1927 roku włożyli list do butelki i zakopali ją na terenie browaru. Odnaleziono je podczas remontu w 2001 roku i obecnie udostępnione są dla zwiedzających w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

Wycieczka po Tyskich Browarach Książęcych i tutejszym muzeum to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z bliska historii polskiego piwowarstwa. To tu, od czterech wieków, nieprzerwanie warzone jest piwo Tyskie. Wizyta rozpoczyna się w Muzeum browaru – w zabytkowych wnętrzach czeka ekspozycja pełna piwnych historii. Następnie zwiedzający odwiedzają perłę architektury Śląska a jednocześnie nowoczesny browar, gdzie mogą prześledzić proces warzenia „Złota Tychów” od warzelni aż po rozlew. Ukoronowaniem zwiedzania jest degustacja piwa Tyskie Gronie 14-dniowe prosto z browaru.

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 20.00. Informacje i rezerwacje: www.zwiedzbrowar.plwww.facebook.com/mtbk oraz tel. 32 327 84 30.