Nowe tabliczki z nazwami ulic i rond.

 


W Tychach od kilku lat wdrażany jest System Informacji Miejskiej (w skrócie SIM). Chodzi o spójne i czytelne oznakowania, które ma ułatwić poruszanie się po mieście zarówno mieszkańcom jak i turystom. Dotychczas MZUiM wymieniał jedynie tablice z nazwami ulic i numerami domów, tym razem oznakowano również ronda.

Trzeba przyznać, że mało który tyszanin wie, gdzie znajduje się rondo Cassino, czy też rondo Olimpijskie. Dotychczas te nazwy funkcjonowały jedynie w urzędowych rejestrach, a nie w świadomości mieszkańców. Dzięki nowemu oznakowaniu ma to się zmienić. Na 14 tyskich rondach stanęły tablice, z których każdy będzie mógł się dowiedzieć, jaką nazwę nosi dane rondo. W tym roku oprócz rond oznakowano także wszystkie budynki i skrzyżowania na obszarze ograniczonym ulicami Bielską, Czereśniową, Cienistą, Niepodległości i Grota-Roweckiego. Łączna wartość tych prac (projekt, wykonanie, montaż) to około 170 tys. zł.Zadanie realizowane jest w ramach kompleksowego projektu pod nazwą System Informacji Miejskiej, który swoim zasięgiem ma objąć całe miasto. Z uwagi na tak rozległy zakres, realizacje podzielono na etapy. Tegoroczny jest już na ukończeniu, a jego wykonawcą została firma GZD. Cały system wdrażany jest według projektu, za jaki odpowiada Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe LINIA s.c.

System Informacji Miejskiej (w skrócie SIM) polega na stosowaniu spójnego i czytelnego oznakowania w mieście. Dzięki systemowi kierowcy i piesi łatwiej odnajdują interesujące lub potrzebne miejsca, a poruszanie po mieście staje się bezpieczniejsze. Jednolicie i czytelnie podpisane nazwy ulic na skrzyżowaniach, budynki oznaczone swoimi numerami porządkowymi, drogowskazy, tablice informacyjne, plany mapowe, opisane przystanki komunikacji miejskiej. Wszystko to sprawia, że szybciej możemy odnaleźć interesujący nas adres, policja czy pogotowie bez problemu dociera na miejsce wezwania, a przyjezdni łatwiej odnajdują się w przestrzeni miejskiej. Niezmiernie ważnym jest, by system oznaczeń był czytelny i spójny, by elementy oznakowania były do siebie podobne wizualnie. Wówczas łatwiej będzie je ?wyłuskać? z przestrzeni miejskiej i szybko odczytać informację. Dodatkowym atutem jest to, że takie jednolite rozwiązania plastyczne mają także wpływ na ład i harmonię przestrzeni publicznej. Taki System Informacji Miejskiej mają Warszawa, Szczecin, Łódź, Piła, Częstochowa, Bielsko-Biała, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Radom, Płock i Wrocław. Teraz do tych miast dołączają Tychy.

W Tychach projekt SIM początkowo miał charakter pilotażowy Pierwsze estetyczne tablice z nazwami ulic oraz numerami domów pojawiły się w 2014 roku. Montowano je punktowo na dwóch historycznych osiedlach miasta – A oraz B. Rozwiązanie sprawdziło się w praktyce i zapadła decyzja, że system ma zostać objęte całe miasto. Od tego czasu co roku realizowane są kolejne etapy zadania.Na przestraszeni ostatnich czterech lat (od 2014 do 2017). Nowe oznakowanie pojawiło się w północnej części Tychów (Stare Tychy, Balbina, osiedla A, B, C, oraz częściowo osiedle E). W kolejnym etapie tak samo zostanie oznakowany obszar ograniczony ulicami: Beskidzką, Edukacji, Bielską, Niepodległości, Grota-Roweckiego oraz nasypem kolejowym, jaki biegnie od ronda Cassino wzdłuż al. Jana Pawła II. Ten zakres jest obecnie na etapie projektowania, a jego realizacja planowana jest jeszcze w tym roku.SIM to nie tylko tablice adresowe i uliczne. W podobny sposób mają zostać oznaczone wszystkie skrzyżowania, budynki, zabytki, atrakcje turystyczne oraz przystanki komunikacji miejskiej. Ustawione zostaną także nowe nośniki map rowerowych i tablice parkowe.


Źródło : http://mzuim.tychy.pl/