Adam Bielecki – bohater spod Nanga Parbat.

 


Nie tylko polskie, ale także zagraniczne media i eksperci podziwiają dokonanie Adama Bieleckiego i Denisa Urubki, którzy ruszyli w sobotę na Nanga Parbat, aby ratować Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Startowali z wysokości 4900 m npm i planowali dojść do Francuzki – spodziewanej na 6000-6100 – w 16 godzin. Dokonali tego w osiem! Niestety, pogarszające się warunki pogodowe uniemożliwiły kontynuowanie akcji ratowniczej, aby dojść do Tomasza Mackiewicza (ok. 7200 m npm).

Czwórka polskich himalaistów, która pospieszyła na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, dokonała wielkiego wyczynu. Ich błyskawiczna akcja pozwoliła uratować Francuzkę, odnajdując ją po niezwykle szybkiej, nocnej wspinaczce. Wyczynem Denisa Urubko, Adama Bieleckiego, Piotra Tomali i Jarosława Botora zachwyca się cały świat. Kim są bohaterowie spod Nanga Parbat?

Urodzony w Tychach Bielecki po górach wspina się od ponad dwudziestu lat. Jako pierwszy człowiek zdobył zimą ośmiotysięczniki: Broad Peak i Gaszerbrum I (K5). Ten drugi wyczyn odbił się szerokim echem na całym świecie. Przez amerykański portal explorersweb uznany został za największe osiągnięcie 2012 roku w dziedzinie eksploracji. W 2016 roku próbował zimowego wejścia na Nanga Parbat. Gdyby mu się udało, dokonałby tego jako pierwszy człowiek w historii, wyprzedzając trójkę: Simone Moro, Muhammad Ali, Alex Txikon. Zrezygnował z powodu rannej dłoni i kiepskich prognoz pogody.

Jarosław Botor

Mieszkający w Zabrzu Botor jest ratownikiem medycznym i instruktorem ratownictwa górskiego. Ma na koncie wejścia m.in. na nazywany „najpiękniejszą górą świata” andyjski szczyt Alpamayo czy himalajski Ama Dablam. W 2016 roku był członkiem letniej wyprawy na K2. Zdobycie szczytu nie powiodło się. Na przeszkodzie stanęło załamanie pogody.

Co ciekawe, Botor jest oddanym kibicem Górnika Zabrze. W środę klub opublikował zdjęcie 44-latka spod K2, na którym trzyma on flagę 14-krotnego piłkarskiego mistrza Polski.

Piotr Tomala

Prezes Klubu Wysokogórskiego Lublin, jak dotąd zdobył dwa ośmiotysięczniki: Czo Oyu i Broad Peak. Wspinał się także w Ameryce Północnej i Południowej, zdobywając m.in. Aconcanguę – najwyższy szczyt południowej półkuli. Podobnie jak Botor, brał udział w letniej wyprawie na K2 w 2016 roku.

Denis Urubko

Urodzony w radzieckim wtedy (obecnie rosyjskim) Niewinnomyssku Urubko od 2015 roku posiada polskie obywatelstwo. Jako piętnasty człowiek w historii zdobył „Koronę Himalajów”, wchodząc na wszystkie 14 ośmiotysięczników świata. Jako pierwszy zdobył zimą Makalu i Gaszerbrum II. W przeszłości posiadał obywatelstwo Kazachstanu, którego się zrzekł po tym, jak jego były pracodawca – armia – zostawił go na pastwę losu. Z wykształcenia jest aktorem. Przez rok pracował w teatrze, choć jak sam przyznał… nie lubi tego zawodu, gdyż ktoś, kto go wykonuje jego zdaniem „nie żyje własnym życiem”.


Źródło : https://sport.onet.pl/