Tychy zamawiają mikrobusy na gaz.

 


Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach ogłosiło zamówienie na zakup 10 nietypowych pojazdów. W kręgu zainteresowania znalazły się mikrobusy napędzane gazem. Termin realizacji umowy określono na 7 miesięcy.
Tychy już jakiś czas temu zapowiedziały, że będą zamawiać wyłącznie autobusy z napędem na gaz. – Dążymy do tego, by w 2024 r. całkowicie usunąć z naszego taboru pojazdy zasilane paliwami konwencjonalnymi –zapowiadał  Bogdan Marczyk, specjalista ds. technicznych w PKM Tychy.

Odzwierciedlenie tych słów można znaleźć w najnowszym przetargu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach, które postanowiło zamówić 10 niskopodłogowych mikrobusów zasilanych sprzężonym gazem ziemnym CNG. Pojazdy określono w przedziale długości od 7,4 metra do 8,4 metra. Pojemność pojazdów określono od 28 do 42 pasażerów. W środku ma się znaleźć minimum 10 miejsc siedzących oraz 1 miejsce na wózek inwalidzki.

Zamówienie oszacowano na 5,66 mln zł netto. Poza wspomnianym napędem na gaz, silnik w pojazdach musi spełniać normę czystości spalin Euro6. Moc określono na minimum 100 kW. Wejście do pojazdu mają zapewniać dwa układy drzwi w konfiguracji 2+2 lub 2+1. Wejścia maja być pozbawione dodatkowo jakichkolwiek stopni. Producent zamontuje drzwi odskokowo-przesuwne, ale PKM Tychy zezwala także na drzwi obrotowo-uchylne. Zagwarantowany ma zostać dostęp z poziomu niskiej podłogi dla 4 miejsc siedzących. Pasażerowie ucieszą się z dwóch gniazd USB oraz klimatyzacji. Na każde drzwi przewidziano kasownik. O bezpieczeństwo pasażerów zadba także monitoring w pojeździe.

Realizację umowy przewidziano w okresie 7 miesięcy. Postępowanie przetargowe prowadzone jest do 5 marca. Zamawiający oceni przede wszystkim oferty pod kątem ceny (85%). Brane pod uwagę będą takie parametry jak liczba miejsc w pojeździe (5%), funkcja przyklęku (5%) oraz układ drzwi (5%). O zamówienie mogą się starać producenci, którzy w przeciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert dostarczyli minimum 10 sztuk fabrycznie nowych mikrobusów o wartości minimum 4 mln zł brutto. Zadanie, w ramach którego PKM Tychy kupuje nowe pojazdy, nazywa się „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim” i jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Źródło : http://www.transport-publiczny.pl/