Sztuka dla lepszego życia – wystawa „Dowody na nieistnienie”.

 


W najbliższy piątek, 12 stycznia 2018 o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Dowody na nieistnienie” autorstwa Macieja Cholewy i Małgorzaty Szandały, której kuratorem jest Stanisław Ruksza. Ekspozycja to część projektu Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia, za sprawą którego w mieście w 2017 roku pojawiły się m.in. artystyczne interwencje, mural i rzeźba.

Wystawa “Dowody na nieistnienie” dotyka historii Tychów, bardziej i mniej znanych miejskich artefaktów, a także zasłyszanych wspomnień, legend i mitów. Ekspozycja prezentowana będzie w siedzibie Muzeum przy pl. Wolności 1 od 12 stycznia do 28 lutego 2018 roku.

Muzeum Miejskie w Tychach w 2017 zainaugurowało projekt Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia. To za jego sprawą w mieście pojawiły się artystyczne interwencje, mural i rzeźba. Muzeum organizowało też debaty, wycieczki i warsztaty, których celem była refleksja nad istnieniem sztuki w przestrzeni miasta. Wystawa wieńcząca tę część projektu, zatytułowana “Dowody na nieistnienie” dotyka historii Tychów, bardziej i mniej znanych miejskich artefaktów, a także zasłyszanych wspomnień, legend i mitów. Ekspozycja prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 1 od 12 stycznia do 28 lutego 2018 roku.

Twórcy prezentowanych prac – Maciej Cholewa i Małgorzata Szandała – używając różnorodnych środków wyrazu opowiadają o przeszłości miasta. Czytają jednak historię jak palimpsest, za sprawą którego spisane losy, fakty i mity przenikają się i mieszają.

Wystawa, jak cały projekt jest zakorzeniona w przeszłości miasta – mówi Stanisław Ruksza, kuratory ekspozycji – Złożona ze słów, opowieści, obrazów, obiektów i filmów stanowi rodzaj anarcheologii i układa się w gabinet śledztw niedopowiedzianych historii miasta i jego melancholijnych stanów. W przywołanych przez artystów pracach zasłyszane od mieszkańców i wyjęte z archiwów fakty mieszają się z wymyślonym obrazem miasta, tworzącym dla niego nowe interpretacje, hipotezy i mity.

W prezentowanych na wystawie eksponatach przenikają się archiwalia, znaleziska i ich współczesne interpretacje. Wspomnienia dynamicznej rozbudowy miasta zderzone zostają z odkryciami archeologicznymi, tak jak losy wznoszenia i dekonstrukcji ZEG-u przeplatają się z eksploracją wczesnośredniowiecznego cmentarzyska z Cielmic.

Wystawa “Dowody na nieistnienie” prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 1. Wernisaż odbędzie się w piątek, 12 stycznia o godz. 18.00. Wstęp na otwarcie oraz na wystawę jest bezpłatny.

Biogramy twórców:

Maciej Cholewa – w twórczości korzysta z różnych mediów artystycznych, tworząc instalacje, obiekty, video. W ostatnich realizacjach bazuje na autorskich tekstach literackich. Skupia się na zagadnieniach związanych z interpretacją tekstów kultury oraz zawartymi w nich koncepcjami związanymi z szeroko pojętą widmowością, ciągłością i śmiercią. Często nawiązuje do charakterystycznego sposobu narracji pojawiającej się w realizacjach dokumentalnych. Stosuje świadomą konfabulację i przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów lokalnych.

Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jego prace były prezentowane m.in w CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Piktogram w Warszawie, Galerii Potencja w Krakowie, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galerii JEDNA/DRUGA w Szczecinie, Galerii Szara Kamienica w Krakowie, Art Main Station by mia we Wrocławiu, Galerii Szara w Katowicach, Galerii Księgarnia/Wystawa w Krakowie, Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu, Rondzie Sztuki, Zbrojowni Sztuki.

Małgorzata Szandała – zajmuje się instalacją site-specific, interwencjami w zastanej przestrzeni, tworzy obiekty. Interesują ją strategie subwersywne, sztuka kontekstualna.

Uczestniczyła w programach rezydencyjnych m.in. w Künstlerhaus Lukas Ahrenshoop w Niemczech, Imprimerie – atelier pour arts et sciences w Bazylei (Szwajcaria), Artist-in-Residence w Harlech w Walii oraz w Honefoss w Norwegii.

Jej prace prezentowane były w ramach kilkudziesięciu wystaw w Polsce i zagranicą (m.in. Galeria Działań w Warszawie, Kronika w Bytomiu, Field Projects Gallery w Nowym Yorku, Chelsea College of Arts w Londynie, Vienna Künstlerhaus, Museum Angewandte Kunst w Wiedniu, Musashino University of Art w Tokio, Korea Foundation Cultural Center w Seulu, Museum of Art w Timisoarze). Obecnie pracuje w ASP w Katowicach.

Wystawa jest kontynuacją projektu Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia. To cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne realizowany w 2017 roku w przestrzeni miasta. Celem projektu jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast. Kuratorami projektu byli  Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza, a działanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.