Dzielnicowi i strażnicy miejscy kontrolują stoiska z fajerwerkami i apelują o ostrożność.

 


W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podczas wkraczania w Nowy Rok tyscy dzielnicowi wraz ze strażnikami miejskimi prowadzą kontrolę stoisk, w których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi sprawdzają głównie legalność dostępnych w sprzedaży fajerwerków i petard oraz pełnoletność osób kupujących towar.

Koniec grudnia to czas kiedy wiele osób zaopatruje się w fajerwerki oraz zimne ognie, aby w sylwestrową noc hucznie powitać Nowy Rok. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci dzielnicowi wraz z funkcjonariuszami straży miejskiej prowadzą kontrolę stanowisk, w których są sprzedawane fajerwerki. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę na legalność dostępnych środków oraz sprawdzają, czy kupujący towar są pełnoletni. Policjanci przypominają też, że materiały pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych dlatego podczas korzystania z nich musimy zachować szczególną ostrożność oraz używać ich zgodnie z instrukcją.

Policjanci każdorazowo przypominają sprzedawcom, iż zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
UŻYWASZ – pamiętaj:

– Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana
w instrukcji obsługi
– Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia
w wyciągniętej ręce.
– Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz.
– Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
– Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków
w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję – 997 lub 112.
– Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/