Przed nami sylwestrowy weekend.

 


Przed nami kolejny, tym razem sylwestrowy długi weekend. Wiele osób będzie musiało pokonać sporo kilometrów, aby w Nowy Rok wstąpić w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Pamiętajmy zatem o bezpieczeństwie na drogach oraz odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania. Niech bezmyślność, alkohol czy brawura na drodze nie zepsują nam tak długo wyczekiwanej nocy! Nie ryzykujmy i powitajmy z radością nadchodzący Nowy Rok!

W ciągu najbliższych dni policjanci będą zwracać uwagę na zarówno na kierujących jak i pasażerów czy mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach. Poza tym warto dopilnować, aby podróżować z kompletem dokumentów i zdjąć nogę z gazu. Nadmierna prędkość jest w dalszym ciągu jedną z najczęstszych przyczyn tragicznych wypadków na drogach. Przed podróżą pamiętajmy aby być pewnym, że możemy prowadzić samochód! Swoją dyspozycje kierowcy mogą sprawdzić w Komendzie Miejskiej Policji w Tychach na samoobsługowym alkomacie, który znajduje się w holu jednostki. Pamiętajmy, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie, może spowodować opóźnioną reakcję na drodze, co w konsekwencji może prowadzić do wypadków drogowych. Szczególnie zwracamy uwagę pieszym aby byli wyposażeni w elementy odblaskowe nie tylko poza obszarem zabudowanym ale i w mieście. Dzięki odblaskom jesteśmy widoczni z odległości nawet 150 metrów, co daje szanse kierowcy na odpowiednią reakcję.

Przypominamy także jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą.

Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne – im więcej jest w mieszkaniu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze, a co za tym idzie i droższe.
Sprawca często przed włamaniem chce się jednak dowiedzieć czy pokonanie tych zabezpieczeń i narażanie się na złapanie będzie dla niego opłacalne.

Dlatego też, poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”. To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.
Tak więc:

 1. Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.
 2. Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
 3. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
 4. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
 5. Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio – stwarza pozory, że mieszkanie „żyje”. Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.
 6. Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
 7. Poproś przyjaciółkę, aby przychodziła do Twojego mieszkania i otwierała okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.
 8. Niech przyjaciółka wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
 9. Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień bodaj jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłaś, tylko zostały, Ci skradzione?
 10. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe – nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami.
 11. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewna, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sama też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej np. zapytaj kogo szukają.