Wirtualne Derby Śląska zobaczyło prawie 20 000 osób.

 


Niesamowite emocje, zwroty akcji, piękne bramki i najlepsi piłkarze na świecie. Takiego turnieju na Stadionie Miejskim Tychy jeszcze nie było. W sobotę odbył się pierwszy w historii GKS Tychy FIFA CUP. W Wirtualnych Derbach Śląska wzięło udział osiem zespołów.

– To było prawdziwe święto e-sportu. Jesteśmy dumni, że udało nam się  zorganizować turniej na taką skalę. Stworzyliśmy projekt, który nie tylko integruje kluby z województwa śląskiego, ale jest doskonałą okazją do promocji prawdziwej piłki wśród fanów gamingu. W lutym, jako drugi klub w Polsce zakontraktowaliśmy e-zawodnika, dlatego kolejnym  naturalnym krokiem było dla nas przeprowadzenie takiego turnieju. Otrzymaliśmy bardzo dużo pozytywnych sygnałów, że turniej pod względem organizacyjnym stał na najwyższym poziomie– mówi Grzegorz Bednarski, prezes Tyski Sport S.A.

W turnieju wzięły udział Górnik Zabrze, Piast Gliwice, Ruch Chorzów, Raków Częstochowa, Zagłębie Sosnowiec, Rozwój Katowice, Śląski Związek Piłki Nożnej i gospodarz- GKS Tychy. Sporo emocji dostarczyły już spotkania w fazie grupowej. O awans do najlepszej czwórki do ostatniego spotkania walczyło kilka zespołów. Ostatecznie do półfinałów awansowały Ruch i Zagłębie oraz GKS Tychy i Rozwój.

– Miałem już okazję występować na wielu turniejach, ale w takim wydarzeniu brałem udział po raz pierwszy. Wszystko zostało zorganizowane bardzo profesjonalnie. Steram, dźwięk, umiejscowienie sceny- po prostu klasa światowa– dodaje Patryk „Paniol” Pańka, e-zawodnik GKS Tychy.

Każdy zespół do turnieju nominował dwóch reprezentantów. W barwach GKS Tychy wystąpił Patryk Pańka i wyłoniony w eliminacjach kibic  „Trójkolorowych”. Partnerem „Paniola” był Marcin Szumilas- brat piłkarza GKS Tychy, Wojciecha Szumilasa.

– Przed turniejem rozegraliśmy kilka spotkań oraz ustaliliśmy taktykę. Dużo dyskutowaliśmy nad wyborem drużyny, ale ostatecznie wybraliśmy Real Madryt. To była przede wszystkim świetna zabawa i bardzo cenne doświadczenie. Bardzo dobrze grało mi się z „Paniolem”. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję ze sobą zagrać- zaznacza Marcin Szumilas, zawodnik GKS Tychy.

Duet „Paniol i „Szumi” w półfinale po dramatycznym spotkaniu przegrali z Ruchem Chorzów, z kolei w drugiej parze Rozwój Katowice sensacyjnie pokonał Zagłębie Sosnowiec 4-2. W meczu o trzecie miejsce tyszanie po dogrywce ulegli Zagłębiu 3-2.

Wielki finał GKS Tychy FIFA CUP został rozegrany w formule  „BO3” – Best of 3, do dwóch wygranych meczów. „Niebiescy” zaczęli do skromnego zwycięstwa 1-0, ale w drugim spotkaniu lepszy był Rozwój. W decydującym pojedynku obowiązywała zasada złotego gola. „Niebiescy” szybko zdobyli bramkę i mogli świętować zwycięstwo w Wirtualnych Derbach Śląska.

– Zwycięstwo z Piastem i wyjście z grupy dodało nam skrzydeł. Uwierzyliśmy wtedy, że możemy wygrać. W finale było bardzo ciężko, chłopaki z Rozwoju grali bardzo dobrze, ale udało nam się wygrać. Taki był nasz cel- mówili po meczu zawodnicy „Niebieskich” Marcin „MRN” Sczes i Mateusz Zbieg.

Wszystkie spotkania GKS Tychy FIFA CUP były transmitowane na platformie YouTube. W sumie turniej zobaczyło prawie 20 000 osób! Wszyscy widzowie przed telewizorami spędzili prawie 300 000 minut. Ponad 2 % stanowili odbiorcy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Irlandii.