Koncerty Magdaleńskie.

 


Miejskie Centrum Kultury w Tychach, organizator cyklu koncertów organowych pn.”Koncerty Magdaleńskie” serdecznie zaprasza na kolejny, który odbędzie się 10 grudnia br. o godz. 17:00 w Kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach, przy ul. Damrota 62. Tym razem miłośnicy muzyki organowej będą mieli okazję usłyszeć koncert w wykonaniu prof. dr hab. Ireneusza Wyrwy.

Prof. dr hab. Ireneusz Wyrwa

Urodzony w 1975 roku w Bochni. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Krakowie pod kierunkiem Mieczysława Tulei. W roku 1999 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.

Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.

Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Występuje także z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych. Jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Przez ponad 20 lat był aktywnym muzykiem kościelnym, działając na terenie kilku polskich diecezji.

W 2001 roku uzyskał kwalifikacje I stopnia w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka w specjalności gra na organach, w 2012 roku zaś na podstawie rozprawy pt. Problematyka wykonawcza utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego w świetle poglądów estetycznych kompozytora na przykładzie wybranych symfonii opus 45 oraz dorobku artystycznego stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej w tej samej dyscyplinie i specjalności.

W latach 1999-2013 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wykładając grę na organach oraz literaturę organową, akompaniament liturgiczny, improwizację, kontrapunkt i harmonię.

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora w Zakładzie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykłada także na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie. Zasiada w jury przesłuchań i konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze. Działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.


Źródło : http://umtychy.pl/