Tam kaj rodzom sie djamynty… Premiera książki Waldemara Cichonia.

 


Waldemar Cichoń jest autorem bestsellerowego cyklu książek dla dzieci o kocie Cukierku. Jego najnowsza książka, której premiera odbędzie się w Muzeum Miejskim w Tychach, jest kontynuacją wydanej w 2015 roku książki „Zdarziło sie na Ślonsku”, na którą złożyło się jedenaście napisanych po polsku i w śląskim etnolekcie opowieści o niezwykłych ludziach, miejscach i wydarzeniach z historii Górnego Śląska. Teoretycznie była ona przeznaczona dla dzieci, jednak sięgają po nią też ci dorośli, dla których wszystko, co związane ze śląską tożsamością, jest ważne.

„Tam kaj rodzom sie djamynty…” zawiera dziesięć gawęd o śląskim rodowodzie. Są to m.in. historie genialnego inżyniera i przemysłowca, jednego z twórców przemysłowej potęgi Śląska – Johna Baildona, „Kopernika ula” – księdza Jana Dzierżonia, podróżnika i odkrywcy Emina Paszy, pałacu w Świerklańcu porównywanego z francuskim Wersalem, Matki Ewy z Miechowic, poligloty wszechczasów – Emila Krebsa, jednego z pionierów telekomunikacji bezprzewodowej grafa von Arco, Grupy Janowskiej, polskiego fiata 126p czy słynnego meczu hokejowym Polska – ZSRR z 1976 roku.
Książka zyskała przychylne recenzje prof. Ryszarda Kaczmarka (historyka, znawcy dziejów Śląska), prof. Zbigniewa Kadłubka (filologa klasycznego, badacza śląskości) coraz prof. Marka S. Szczepańskiego (socjologa, członka – korespondenta PAN, entuzjasty małych ojczyzn). Patronat prasowy nad książką objęły m.in. redakcje „Rzeczpospolitej – Regionów”, „Dziennika Zachodniego”, portali internetowych silesion.pl, nasze miasto.pl, granice.pl i smakksiazki.pl

Książka została napisana i wydana w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2017. Autorem ilustracji jest znany m.in. z książek o kocie Cukierku łódzki ilustrator Dariusz Wanat. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Żwakowskiego.

Spotkanie w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) poprowadzi Adam Szaja, krytyk literacki (smakksiążki.pl). Wstęp jest wolny.

Będzie okazja zakupienia książki w promocyjnej cenie 25 zł za egzemplarz i uzyskania dedykacji od Autora.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/