Areszt dla oszusta.

 


Tyscy policjanci wraz ze śledczymi zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali 28-letniego oszusta. Mężczyzna dokonywał przestępstw nową metodą, w której podstępem przejmował dostęp do kont bankowych. Straty pokrzywdzonych osób sięgają co najmniej 90 tys. złotych. Śledczy oceniają sprawę jako rozwojową. Sprawca został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.

Tyscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu wraz ze śledczymi zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali oszusta, który od września tego roku dokonywał oszustw poprzez przejęcie dostępu do konta bankowego i zajęcie znajdujących się na nim środków.
Zatrzymany 28-letni tyszanin, który był poszukiwany i ukrywał się przed organami ścigania, dzwonił do osób i przedstawiał się jako pracownik banku. Następnie przestrzegając przed atakami hakerskimi prosił rozmówców o podanie loginu oraz hasła do konta, a także kodu weryfikującego służącego do akceptacji transakcji. W ten sposób przejmował konto i znajdujące się na nim dostępne środki.

Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. W jednym przypadku pokrzywdzonemu w pewnym momencie udało się zorientować, że może mieć do czynienia z oszustem i sprawca nie osiągnął swojego celu. W pozostałych dwóch przypadkach pokrzywdzeni stracili oszczędności swojego życia.

Łącznie straty szacuje się na ponad 90 tys. złotych. Śledczy oceniają sprawę jako rozwojową z możliwością ustalenia jeszcze nawet kilkudziesięciu osób, które padły ofiarą podstępnego oszusta.

Na wniosek policjantów i prokuratora sąd tymczasowo aresztował 28-latka na okres trzech miesięcy. W sprawie prowadzone jest dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach.