Tyskie Browary Książęce liderem bezpieczeństwa pracy na Śląsku.

 


Aż dwa browary Kompanii Piwowarskiej uznała Państwowa Inspekcja Pracy za najbezpieczniejsze duże przedsiębiorstwa w swoich regionach. Białostocki Browar Dojlidy i Tyskie Browary Książęce zostały laureatami głównych nagród na Podlasiu i na Śląsku w XXIV edycji konkursu „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”.

Dla Browaru Dojlidy I miejsce na Podlasiu to kolejne wyróżnienie w konkursie. Pierwszy raz został uhonorowany nagrodą główną w kategorii „zakłady pracy powyżej 250 zatrudnionych” w 2013 r. W tym roku przystąpił do etapu regionalnego po kilku latach wymaganej przez organizatorów karencji i ponownie zwyciężył w swojej kategorii. To potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w browarze, co jest zasługą zarówno działań systemowych zaplanowanych przez pracodawcę, jak i samych pracowników. Podczas uroczystości wręczenia statuetek, która odbyła się 24 listopada w Centrum „ASTORIA’’ w Białymstoku, Browar Dojlidy reprezentował Krzysztof Węcławski, specjalista ds. BHP w Kompanii Piwowarskiej.

Nieco wcześniej podobny sukces odniósł należący do Kompanii Piwowarskiej browar w Tychach, który po raz pierwszy wziął udział w konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”. 5 października, podczas gali na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, nagrodę z rąk organizatorów odebrał Marek Ruchała, menedżer operacyjny ds. łańcucha dostaw. Fakt, że Tyskie Browary Książęce już podczas swojego debiutu triumfowały w kategorii firm zatrudniających powyżej 250 osób na Śląsku, to niezbity dowód na to, że 400-letnia historia i tradycja warzenia piwa może iść w parze z nowoczesnością, najwyższymi standardami i troską o bezpieczeństwo pracowników.

W obu zgłoszeniach konkursowych opisano wszystkie działania, programy i inwestycje podnoszące poziom bezpieczeństwa, jakie zostały przeprowadzone na terenach browarów i centrów dystrybucyjnych w czasie ostatnich lat. Dodatkowo Browar Dojlidy w swojej prezentacji szczegółowo przedstawił „Globalne Standardy Bezpieczeństwa”, zaś Tyskie Browary Książęce przybliżyły zagadnienia z zakresu „Program Bezpieczna Logistyka”, co spotkało się z uznaniem kapituły.

– Oprócz inwestycji na rzecz bhp w browarach prowadzimy różnego rodzaju kampanie informacyjne i programy, np. Bezpieczna Logistyka dla pracowników Łańcucha Dostaw czy szeroko zakrojony BBS – Bądź Bardziej Spostrzegawczy. Udaje nam się zaangażować w nie pracowników dzięki temu, że dajemy  im narzędzia, wiedzę i poczucie, że mają wpływ na własne środowisko pracy – mówi Marcin Tomaszewski, kierownik ds. bhp w Kompanii Piwowarskiej. –  Bezpieczeństwo pracy to nie jest temat czy projekt, który ma swój początek i koniec. Mamy tu do czynienia z ciągłym doskonaleniem, a nagrody utwierdzają nas w przekonaniu, że zmierzamy w  dobrym kierunku.

Konkurs „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, zainicjowany przez Państwową Inspekcję Pracy,  w tym roku odbył się już po raz 24. Ma on promować i wyróżniać przedsiębiorstwa, które wprowadzają rozwiązania służące poprawie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczestnicy są oceniani i nagradzani w trzech kategoriach – w zależności od wielkości zatrudnienia – najpierw na szczeblu regionalnym, a następnie ogólnopolskim. Kapituła bierze pod uwagę przestrzeganie przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad BHP, jak również rozwiązania systemowe dotyczące BHP. Zwycięzcy etapu centralnego otrzymują statuetki z maksymą Owidiusza Mecum Tutissimus Ibis („Ze mną będziesz bezpieczniejszy”) i zostają wpisani na „Złota listę pracodawców”.


Źródło : http://www.kp.pl/