Film „Latawce” – spotkanie z Beatą Dzianowicz.

 


Pasaż Kultury Andromeda – 4 grudnia 2017 r., godz. 18:00

4 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne Spotkanie z Mistrzem w ramach projektu Andromeda – kino, jakie znamy.

Naszym gościem będzie Pani Beata Dzianowicz z filmem dokumentalnym „Latawce”

Prowadzenie: Krzysztof Ociepa

Beata Dzianowicz

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturg, autorka szkiców i esejów literaturoznawczych. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej w roku 1993 oraz Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w roku 1996, oba na Uniwersytecie Śląskim. W latach 2000-2014 pracowała jako specjalista do spraw filmowych w Teatrze Śląskim. Od roku 2014 adiunkt w Zakładzie Reżyserii WRiTV.

Współprowadziła warsztaty filmowe w Kabulu (2006) oraz warsztaty dla opozycyjnych białoruskich reżyserów filmowych w ramach 15 minutes: Belarus (2012).

Laureatka 12 nagród i wyróżnień filmowych, w tym Grand Prix na 61 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno (Le Prix SRG SSR idee Suisse/Semaine de la Critique, 2008) za film „Latawce”.

Latawce

W 2006 roku w Szkole Artystycznej w Kabulu odbył się kurs filmowy „Kabul – moje miasto”. Uczniowie dostali kamery oraz pomoc młodego polskiego reżysera – Jacka Szarańskiego. I nic więcej. Sami proponowali, jaki Kabul pokazać. Skierowali obiektywy na najbliższą codzienność – na dzieci sąsiadów, na wszechobecne latawce i na siebie samych. Latawce stały się dzięki temu zapisem współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego nastolatka. A także opowieścią o rodzącej się pasji filmowania, o trudzie stawiania pytań i odwadze słuchania odpowiedzi.


Źródło : http://umtychy.pl/