Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Tychach.

 


Tychy zdobyły jedną z dwóch głównych nagród za realizację Zespołu Szkolno – Przedszkolnego przy ul. Pogodnej, otrzymały także wyróżnienie za obiekt gastronomiczny Promenada w Paprocanach oraz nagrodę internautów.

Na tegoroczną, osiemnastą już  edycję konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2017 wpłynęło w sumie 27 realizacji zlokalizowanych na terenie 17 gmin.

Ostatecznie Jury postanowiło przyznać dwie nagrody i cztery wyróżnienia.

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymała realizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowicach, za „nowoczesne rozwiązanie architektoniczno-przestrzenne budynku szkolnego, ujmujące prostotą architektury, dyscypliną doboru materiałów i elementów aranżacji wnętrz,pozwalających na kształtowanie poczucia estetyki użytkowników obiektu w otoczeniu współczesnej, zrównoważonej architektury” – czytamy w uzasadnieniu.

W kategorii przestrzeń publiczna Nagroda Marszałka trafiła do projektantów i architektów odpowiedzialnych za przebudowę istniejącego dworca autobusowego w Piekarach Śl.

Wyróżnienia otrzymał obiekt gastronomiczny „Promenada” nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach, doceniony za iż: „stanowi świadectwo konsekwentnej realizacji, spójnego pomysłu zagospodarowania przestrzeni publicznych wokół jeziora, z wykorzystaniem współczesnych form architektoniczno-przestrzennych, właściwie wkomponowanych w istniejący krajobraz i dotychczasową aranżację nabrzeża”.

– Dzisiaj architektura musi być społeczna, musi przekonywać ludzi i taką staramy się robić w Tychach. Jeśli chodzi o szkołę, to ten obiekt zaprojektowaliśmy z myślą o dzieciach z szkół podstawowych i przedszkoli. Niedostatek miejsc i reforma oświaty sprawiły, że także dzieci z centrum miasta chodzą do nowej, pięknej szkoły. Paprocany z kolei to wyjątkowo piękne miejsce – każdy kto był, a jeśli nie to serdecznie zapraszam, niby serce Śląska, a jednak na skraju Puszczy Pszczyńskiej. Wyróżniona w konkursie Promenada doskonale wpisuje się w tutejszy krajobraz – mówi Daria Szczepańska, z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.


Źródło : http://umtychy.pl/