Spotkania medytacyjne w MCK.

 


Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spotkania medytacyjne realizowane w III edycji Tyskiego Banku Kultury w ramach projektu Michała Czachowskiego “Indie: dźwięki, kolory, smaki i duchowość orientu”.

W każdy czwartek o godz. 17.30 chętni będą mogli poznać od podstaw tajniki medytacji- jednej z najskuteczniejszych form radzenia sobie ze stresem. Warsztaty będą polegały na poznawaniu w praktyce ćwiczeń i technik, które pozwalają doświadczyć stanu medytacji. Dzięki swojej prostocie, są to zajęcia dla wszystkich, także dla tych, którzy z medytacją nigdy nie mieli do czynienia. Nie jest potrzebna żadna wiedza ani umiejętności, aby ją rozpocząć.

Czym jest medytacja?

Medytacja, czyli oczyszczanie umysłu z jakichkolwiek myśli oraz wprowadzenie go w stan wyciszenia i spokojnej obserwacji – niesie za sobą wiele korzyści: dodaje energii, poprawia pamięć, korzystnie wpływa na zdrowie oraz uodparnia na stres.

Definicji medytacji jest tyle ile ludzi na świecie. Najprościej ujmując, medytacja to stan świadomości wolnej od myśli. W stanie świadomości wolnej od myśli nie istnieje ani przeszłość, ani przyszłość. Całkowicie znajdujemy się w teraźniejszości i nie tracimy energii na myślenie o tym co już się zdarzyło lub o tym czego jeszcze nie ma. Zaczynamy radować się swoją własną istotą, swoim Duchem, całym stworzeniem. Jesteśmy w stanie cieszyć się śpiewem ptaków czy też zapachem kwiatów bez niepotrzebnej mentalnej aktywności, która bombarduje naszą uwagę nie pozwalając doświadczać chwili.

U osób medytujących (doświadczających ciszy umysłowej) zanotowano znaczącą poprawę w odczuwaniu stresu w pracy, przejawach niepokoju oraz objawów depresyjnych.

Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 17.30 w Sali Kameralnej Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26)
Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Wstęp wolny.


Źródło : http://kultura.tychy.pl/