TBK : „Indie: dźwięki, kolory, smaki i duchowość orientu”.

 


Miejskie Centrum Kultury zaprasza 4 listopada na dalszy ciąg projektu „Indie: dźwięki, kolory, smaki i duchowość orientu” autorstwa Michała Czachowskiego.

Pierwszym wydarzeniem tego dnia będą warsztaty tworzenia lampionów techniką zentangle, które rozpoczną się o godz. 15.00. Nazwa „zentangle” wzięła się od połączenia dwóch słów „zen” czyli sztuka medytacji i spokojnego umysłu oraz „tangle” czyli plątać. Jest to technika rysowania, malowania, uznawana za jedną z technik relaksacyjnych, polegająca na wypełnianiu głównych konturów dowolnymi wzorami i splotami, co pozwala na tworzenie pięknych i unikatowych rzeczy. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł zabrać stworzony przez siebie lampion do domu. Koszt udziału w warsztatach 5 zł. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzone są zapisy mailowe pod adresem bankkultury@mck.tychy.pl.

Na godzinę 17.00 zaplanowano Spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Czerniakiem pt. „Maharashtra. Krajobraz kulturowy Ghatów Zachodnich”. Ghaty Zachodnie, inaczej Sahjadri, to pasmo gór zrębowych na  Półwyspie Indyjskim, biegnące wzdłuż wybrzeża Morza Arabskiego na krawędzi wyżyny Dekanu. Ich północna część położona jest w indyjskim stanie Maharasztra, trzecim pod względem powierzchni, drugim co do ilości ludności, pierwszym w produkcji dochodu narodowego i kluczowym jeśli chodzi o kulturę duchową Indii. Podczas naszej wirtualnej podróży przeniesiemy się na skaliste wzgórza, zwieńczone pozostałościami średniowiecznych fortów, będących świadkami opiewanych w lokalnym folklorze walk Ćhatrapatiego Śivdźiego – założyciela imperium Marathów. Podejrzymy życie mieszkańców wsi i miasteczek. Odwiedzimy okolice znane ze starożytnych mitów indyjskich, miejsca związane z życiem wielkich świętych Maharasztry, a także świątynie, których znaczenia dla duchowości mieszkańców Indii nie da się przecenić. Naszą podróż wzdłuż gór zakończymy nad morzem, na Światowym Festiwalu Kultury Duchowej.
Przewodnikiem po tej wyprawie będzie Dariusz Czerniak, na co dzień konstruktor maszyn, od czterdziestu lat związany z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic.

Wstęp na Spotkanie z podróżnikiem jest bezpłatny.

Warsztaty i Spotkanie z podróżnikiem odbędą się w siedzibie MCK.

Projekt jest realizowany w ramach III edycji Tyskiego Banku Kultury.

Autor zdjęcia: Dariusz Czerniak

 

Warsztaty tworzenia lampionów techniką zentangle

4 listopad, godzina 15.00

MCK, ul. Boh Warszawy 26

Wstęp 5 zł

Spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Czerniakiem

4 listopad, godzina 17.00

MCK, ul. Boh Warszawy 26

Wstęp bezpłatny