Świętujecie Halloween ?

 


halloween-1Halloween to popularne święto obchodzone dzień przed dniem Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Najhuczniej obchodzi się Halloween w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce Halloween obchodzone jest od lat 90.

Dokładna geneza święta Halloween nie jest pewna – jedni twierdzą, że pochodzi ono od rzymskiego święta na cześć owoców i nasion, inny – że wywodzi się z celtyckiego obrzędu Samhain.

halloween-2Samhain to święto, w którym ponad 2 tysiące lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji i północnej Francji żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi (czyli kapłani celtyccy) wierzyli, że w ten dzień zaciera się granica między zaświatami a światem realnym, a duchom łatwiej przedostać się do naszego świata. Dobre duchy zapraszano, zaś złe – odganiano.

Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90. Uważa się, że nazwa Halloween pochodzi od All Hallows’ Eve, czyli od wigilii Wszystkich Świętych.

W Polsce nie ma zwyczaju przebierania się w kostiumy, przyozdabiania domów dyniami oraz lampami, jak to ma miejsce na zachodzie. Jednak ludzie często bawią się w ten dzień – organizowane są liczne imprezy przebierańców, bale, koncerty. Również szkoły organizują zabawy dla dzieci, które mają wtedy okazje przebrać się za ulubioną postać z bajki.

A Wy jak zamierzacie świętować Halloween ? Warto bawić się tego dnia ?


Źródło : http://www.se.pl/