Areszt za handel dopalaczami.

 


Policjanci z Tychów zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych. Posiadał on przy sobie 270 torebek z tzw. „dopalaczami”. Na wniosek śledczych i prokuratora, 20-letni mieszkaniec Zabrza został tymczasowo aresztowany. Zatrzymanie i aresztowanie mężczyzny to kolejne efekty działań związanych z walką wprowadzania na rynek tych niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji.

Dzięki czujności policjantów z wydziału kryminalnego tyskiej komendy, na rynek nie trafi spora ilość dopalaczy. Policjanci zatrzymali 20-latka, który posiadał przy sobie 270 tabletek z tymi niebezpiecznymi dla życia i zdrowia substancjami. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że mężczyzna chciał wprowadzić na tyski rynek te niebezpieczne substancje.

W miniony piątek, na wniosek śledczych i prokuratora, mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za przestępstwo wprowadzenia do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że efektem zażycia dopalaczy są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek. Prosimy, aby rodzice i opiekunowie zwracali szczególną uwagę, czy powyższe objawy nie występują u ich dzieci. Podobnie, jak znaleziony w mieszkaniu, czy ubraniu dziecka susz roślinny. Może to być to sygnałem, że zażywa dopalacze lub inne środki odurzające. Wtedy, aby zapobiec najgorszemu, konieczna jest właściwa i szybka reakcja…

Pamiętajmy, że osoby sprzedające dopalacze przyciągają ludzi ceną i fałszywym co do zawartości opisem przedmiotu i jego składem chemicznym – oferują w zamian niezapomniane wrażenia i doznania, które w przeszłości dla wielu osób były ostatnimi w ich życiu.

Wszystkie niebezpieczne substancje są oferowane do sprzedaży jedynie z chęci zysku, a szkody wyrządzone w organizmach ludzi okazują się nieodwracalne.

Apelujemy o niezażywanie żadnych środków niewiadomego pochodzenia i o nieznanym składzie chemicznym. Skutki przyjęcia takich specyfików mogą okazać się tragiczne. Nie brakuje przypadków, gdy przyjęcie podejrzanych substancji zakończyło się śmiercią młodych osób.

Producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. Często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila by doszło do tragedii, ale wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować. Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczach do każdej najbliższej jednostki Policji.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/