Wernisaż wystawy „Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”.

 


Zapraszamy do Starego Magistratu (pl. Wolności 1) na wernisaż wystawy „Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”. Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem „Pod znakiem Róży”, organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach i Parafię Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach z okazji Roku Reformacji.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące z archiwów parafii ewangelicko – augsburskich oraz zbiorów prywatnych ewangelików. Ekspozycja ma przybliżyć historię luteranizmu, a jednocześnie zachęcić do głębszego poznawania wiary i lepszeg24o jej zrozumienia.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2017 roku. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

W ramach cyklu odbędzie się także XI Tyskie Sympozjum Historyczne „Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej” (6 listopada, godz. 10.00 – 15.00, ul. Katowicka 9) oraz koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (26 listopada, godz. 18.00, Mediateka, al. Piłsudskiego 16).
Oba wydarzenia honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.

Przesłaniem cyklu wydarzeń jest przybliżenie historii luteranizmu, a jednocześnie zachęcenie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, godła reformacji protestanckiej i znaku Kościołów ewangelickich tradycji augsburskiej. Bogate kulturowe dziedzictwo reformacji na ziemi pszczyńskiej pozwala na poznanie i pogłębienie wiedzy o ewangelikach, którzy od XVI wieku do współczesności stanowią ważną część społeczności tego regionu i jej historii.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/