Muzyczne Tychy w czasach PRL-u – prelekcja w Starym Magistracie.

 


Będzie to drugie spotkanie w ramach nowego cyklu historycznego Mozaika Górnośląska, którego gośćmi są znawcy regionu, naukowcy, pasjonaci różnych dziedzin. Poruszymy tematy skupione wokół historii, kultury, tradycji i zwyczajów, a nade wszystko mieszkańców Górnego Śląska, ich pasji, zainteresowań i twórczości. Spotkania poprowadzi Marek Piechniczek, dziennikarz, rodowity tyszanin.

O muzyce w czasach PRL-u porozmawiamy z Edytą Kaszycą i dr. Jackiem Kurkiem.
W programie także odtwarzanie płyt winylowych (usłyszymy m.in. zespoły Dżem i Krzak oraz Józefa Skrzeka).

Edyta Kaszyca – kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukator filmowy i medialny.  Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2006 roku prowadzi DKF Kaczątko, jeden z najstarszych klubów filmowych w Polsce. Autorka książek o kulturze muzyki bluesowej: Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla i Bluestracje – kultura bluesowa na Śląsku.

dr Jacek Kurek  –  historyk-kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, znawca malarstwa i muzyki, autor wielu artykułów i książek, w tym także poświęconych muzyce: Rock i romantyzm. Notatki o muzyce i wyobraźni (2011) oraz Rock i tożsamość. Notatki o muzyce i wartościach (2014). Pedagog i wykładowca uniwersytecki, od 2016 roku związany z Muzeum w Chorzowie.

Wstęp jest wolny. Zapraszamy do siedziby Muzeum przy pl. Wolności 1.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/