Przesiewowe badania noworodków w tyskim Szpitalu Wojewódzkim.

 


W tyskim Szpitalu Wojewódzkim u każdego nowo narodzonego dziecka lekarze wykonują USG przezciemiączkowe i USG stawów biodrowych. Specjaliści podkreślają: takie badania przesiewowe to rzadkość.

Badania są wykonywane na Oddziale Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach.

– Pozwalają one na ocenę mózgu i stawów biodrowych noworodków. Obligatoryjnie wykonuje się je u tych dzieci, które mają wskazania do badań. U nas wykonuje się je profilaktycznie u wszystkich dzieci – mówi Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowy szpitala.

Każdego dnia w tej placówce wykonuje się około 30 takich badań. Wszystkie na jednym urządzeniu, służącym pacjentom od lat. To dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Bez wykonywania tych badań, czasami nie bylibyśmy w stanie stwierdzić jakichś nieprawidłowości, bo niektóre procesy przebiegają bezobjawowo. Czasami dopiero w badaniu ultrasonograficznym widzimy pewne zaburzenia – tłumaczy ordynator Oddziału Neonatologii, dr. n. med. Jarosław Groszko.

Podkreśla, że „nie wszystkie oddziały w ogóle robią tego typu badania, a tzw. przesiew, czyli poddanie badaniu wszystkich noworodków, zdarza się rzadko”.


Źródło : http://www.radioexpress.pl/