Legenda Polonii na muralu.

 


Za sprawą Muzeum Miejskiego w Tychach w mieście pojawi się kolejna artystyczna instalacja. Tym razem zostanie dłużej niż “nowa twarz” Żyrafy, którą mogliśmy oglądać pod koniec wakacji. W przyszłym tygodniu nad muralem nawiązującym do historii Polonii Tychy pracować będzie Paweł Ryżko – artysta i grafik. Praca pojawi się przy ul. Arkadowej 2.

Projekt Pawła Ryżko to hołd złożony Polonii Tychy, czyli pierwszej drużynie w tzw. Nowych Tychach, których budowa rozpoczęła się w latach 50. XX w. Polonia, choć występowała tylko w A-klasie, była uwielbiana przez kibiców, ceniących ambicję i talent sportowców. Zanim w Tychach pojawił się wielosekcyjny GKS, to właśnie Polonia kształciła sportowców – oprócz piłkarzy także siatkarzy, kolarzy czy lekkoatletów.

Paweł Ryżko w swojej artystycznej realizacji skupia się na fenomenie piłkarskiej Polonii. Działający przy osiedlu A w Tychach, skupiał rodowitych Tyszan, jak i tych, których do Nowych Tychów przyciągnęła praca. Klub był dla nich miejscem integracji i społecznym spoiwem, gdzie budowała się lokalna wspólnota.

To, co Pawła zafascynowało w tym klubie, to jednak nie jego wyniki sportowe a wartości, które za nim stały. W dzisiejszych czasach, kiedy sport stał się maszynką do zarabiania pieniędzy, warto przypominać dzieje klubów, w których chodziło o coś zupełnie innego. Polonia Tychy to jeden z takich klubów – mówi Michał Kubieniec, jeden z kuratorów projektu “Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia”. Amatorski charakter zespołu sprawiał, że nie wynik był najważniejszy a wspólne przeżycia, spędzanie czasu i radość z gry. Klub należał do zawodników, kibiców i okolicznych mieszkańców a nie do inwestora z Dubaju.

Wydaje się, że dzisiaj zapomnieliśmy o tym, że sport może być czymś więcej niż tylko projektem komercyjnym. Paweł, tworząc mural, przypomina o klubie, za którym stały wartości, ludzie i przywiązanie do miejsca – dodaje Kubieniec.

Artysta do projektu zaprosił również spadkobierców tradycji Polonii, czyli współczesną, żeńską drużynę piłkarską. 29 września w Szkole Podstawowej nr 14 o godz. 11.00 odbędzie się lekcja i pokazowy trening piłkarski z udziałem obecnych i dawnych zawodników Polonii Tychy. Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane – specjalnie zaprojektowane przez Pawła Ryżko na tę okazję – koszulki piłkarskie oraz plakaty.

Działanie realizowane jest w ramach projektu Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia. To całoroczny cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Realizacja projektu w Tychach wiąże się z długoletnią historią obecności sztuki w przestrzeni miasta.
Celem podejmowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach działań jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast.
Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza. Działanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Ryżko – artysta, grafik. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. W roku 2012 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.