Promenada w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2017.

 


1 sierpnia rozpoczęło się głosowanie internautów w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2017. Wśród zgłoszonych realizacji znalazła się  „Promenada” nad jeziorem Paprocańskim.

Całoroczny obiekt gastronomiczny „Promenada” jest kolejną przemyślaną inwestycją na terenie paprocańskiego nabrzeża. Zastąpił przypadkowe tymczasowe obiekty gastronomiczne nawiązując swoją formą  i materiałami do istniejącego zagospodarowania i naturalnego krajobrazu.

Budynek zaprojektowano tak, aby jego bryła nie przesłaniała widoku przy wejściu na promenadę oraz wpisywała się harmonijnie w sąsiedztwo istniejącego zagospodarowania terenu. Efekt ten uzyskano dzięki kreowaniu rzutu budynku w nawiązaniu do krzywizn sąsiadujących ścieżek. Tak powstały budynek posiada jedynie dwie łukowate ściany, które łączą się pod ostrym kątem nadając bryle od strony najść smukły wygląd i nie zdradzają jego prawdziwej wielkości. Budynek został pokryty blachą polerowaną (lustrzaną), na której nałożone zostały skośne bale drewniane. Zastosowanie blachy pozwala w ciekawy sposób – poprzez odbicia – na wtopienie się budynku w otaczający krajobraz, a pochyłe elementy drewniane dzieląc elewacje, tworzą mniejsze kadry łamiąc monotonię odbicia.

Obiekt doskonale spełnia swoją funkcję, a dzięki smakowitej ofercie z własną autorską pracownią lodów GRAMY stał się kolejną (nie architektoniczną) atrakcją Paprocan.

Głosować można na stronie Najlepsza Przestrzeń Publiczna.

Wśród nominowanych inwestycji pojawił się oddany do użytku w 2016 r. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tychach.