Nowe ambulanse dla śląskich miast, w tym dla Tychów.

 


Flota Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach wzbogaci się o 20 ambulansów. Nowe mercedesy przystosowane do codziennych zadań ratowników trafią do służby jeszcze w sierpniu. Karetki kosztowały ponad 8 mln złotych, a ich zakup został sfinansowany z funduszy WPR.
Nowe karetki to sprawdzone mercedesy sprintery z silnikiem diesla o pojemność 2,1 litra i mocy 163 koni mechanicznych. Połowa dostawy trafiła już do centrali WPR w Katowicach, kolejnych dziesięć dojedzie w najbliższych dniach. Pojazdy zostały już zabudowane na potrzeby ratownictwa.

Jak informuje Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, po zakończeniu procedury rejestracji każdy z nich zostanie wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, m.in. w defibrylator, respirator oraz pompę infuzyjną. Pojazdy są standardowo skonfigurowane, ale mają też kilka nowych funkcji.

– Mogą emitować dodatkowe sygnały niskotonowe, dzięki czemu są lepiej słyszalne. Są też przystosowane do montażu urządzeń systemu wspomagania dowodzenia. Każdy z samochodów został też wyposażony w przetwornicę 230 V – mówi Artur Borowicz.

Koszt zakupu jednego samochodu to blisko 410 tys. złotych brutto. – Całość kosztowała ponad 8 mln złotych. Ambulanse zostały kupione ze środków własnych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Jeszcze w sierpniu pojazdy trafią do użytkowania – podsumowuje Borowicz.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Obsługuje obszar, który zamieszkuje prawie 3 mln mieszkańców. Dlatego nowe karetki trafią do Katowic, Zabrza, Knurowa, Gliwic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej, Tychów, Mikołowa, Pyskowic, Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Jastrzębia-Zdroju i Rybnika.


Źródło : https://slask.onet.pl/