Tyskie Targi Śniadaniowe na dłużej zagoszczą w Paprocanach.

 


W minioną sobotę na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany odbyły się Tyskie Targi Śniadaniowe. Na odwiedzających czekały stoiska ze zdrową żywnością, strefa wypoczynku oraz atrakcje i warsztaty dla dzieci. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem tyszan, co skłoniło organizatorów do podjęcia decyzji o kontynuowaniu organizacji targów w tej lokalizacji.

Warzywa i owoce z upraw ekologicznych, wegetariańskie przekąski, miody, wędzone ryby, pieczywo, lody naturalne czy owocowe lemoniady – to tylko część tego co oferowali wystawcy Tyskich Targów Śniadaniowych odbywających się nad Jeziorem Paprocańskim. Dodatkowo na miejscu czekał szereg atrakcji dla najmłodszych. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska przygotowali różnokształtne balony oraz drobne upominki w postaci opasek z logiem programu Zdrowe Tychy. Oprócz tego zaproszeni do przedsięwzięcia wolontariusze ze Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum w Tychach uruchomili pracownie artystyczną, gdzie wykonywali malunki na twarzach najmłodszych. Cały czas na miejscu dostępna była strefa wypoczynku w postaci leżaków i drewnianych skrzynek pełniących rolę stolików.

Impreza miała także walor edukacyjny. Odwiedzających chętnie rozmawiali z dostawcami, którzy dzieli się swoim doświadczeniem z zakresu zdrowego odżywania. Dodatkowo Daria Szczepańska Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych, a jednocześnie ambasadorka programu Zdrowe Tychy zaprosiła dzieci i rodziców do udziału w warsztatach przygotowanych przez Fundację jemyeko.pl. Podczas zajęć dosłownie rozkładano na czynniki pierwsze ulubione przekąski dostępne w sklepach. Ilość cukru w nich zawarta wywołała zdziwienie na twarzach uczestników, a jednocześnie chęć przygotowania zdrowej alternatywy. Dzieci z pomocą prowadzących zajęcia zrobiły twarogowy serek owocowy z dodatkiem dużej ilości malin i odrobiny miodu. Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że tak przygotowany deser jest smaczniejszy.

Śmiało można powiedzieć, że formuła Tyskich Targów Śniadaniowych w Ośrodku Wypoczynkowych Paprocany sprawdziłasię. Dopisała pogoda, wystawcy, ale przede wszystkim frekwencja i zainteresowanie tyszan – mówi Sławomir Sobociński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska. Decyzja o kontynuowaniu targów w tej lokalizacji wydaje się oczywista – dodaje.

Dotychczas Tyskie Targi Śniadaniowe odbywały się w I i III sobotę miesiąca na tyskim Rynku. Tym razem organizatorzy zdecydowali zmienić lokalizację. Zgodnie z informacją, która pojawiła się na profilu Facebook programu Zdrowe Tychy kolejne edycje targów odbędą się również w OWPaprocany – najbliższa na początku sierpnia.

Nie zapominamy o tyskim Rynku, tam zaczynaliśmy i tam będziemy się pojawiać, jednak pojęliśmy decyzję, że w okresie wakacyjnym przenosimy inicjatywę na Paprocany, czyli miejsce które jest bardzo popularne w okresie letnim wśród tyszan i nie tylko – mówi Sławomir Sobociński ze stowarzyszenia Inicjatywa Tyska. Mamy w planach łączenie targów z innymi ciekawymi aktywnościami, ale więcej na ten temat powiemy niebawem – dodaje.

Organizatorzy przypominają, że cały czas są otwarci na nowych wystawców. Każdy kto oferuje żywność korespondującą z ideą zdrowego odżywiania może zgłosićna adres zdrowetychy@gmail.comchęć wystawienia się w kolejnych edycjach targów.

Inicjatorem i pomysłodawcą Tyskich Targów Śniadaniowych jest stowarzyszenie na rzecz rozwoju miasta „Inicjatywa Tyska”, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Daria Szczepańska, Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych. Targi są częścią szerszej inicjatywy – programu edukacyjnego Zdrowe Tychy prowadzonego niemal w 30 tyskich szkołach.Jego zasadniczym celem jest międzypokoleniowa promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta. Bieżące relacje z działalności szkół oraz inne informacje dotyczące inicjatywy można znaleźć na profilu www.facebook.com/zdrowetychy