Szykują się zmiany ulic w Tychach. Generał Ziętek do dekomunizacji.

 


Pismo w sprawie Jerzego Ziętka (oraz innych patronów ulic) Andrzej Sznajder przesłał do prezydenta Andrzeja Dziuby z Tychów, ponieważ miasto zgodnie z przepisami postanowiło zasięgnąć opinii IPN w sprawie patronów, którzy mogą podlegać tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Zgodnie z nią do 2 września z ulic, placów czy skwerów mają zniknąć nazwiska osób, które tworzyły ustrój PRL.

Tychy zapytały również o gen. Jerzego Ziętka. W IPN usłyszeliśmy, że taką samą opinię dostaną również inne miasta, które o to zapytają.

Andrzej Sznajder, szef katowickiego oddziału IPN, przypomina, że gen. Ziętek w latach 1945-1950 był wicewojewodą śląskim. – Ten okres należy uznać za najbardziej obciążający w jego politycznej karierze. Jako przedstawiciel najwyższych władz w regionie był odpowiedzialny za proces formowania się i tzw. utrwalania władzy ludowej na obszarze Górnego Śląska – napisał Sznajder.

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów zapowiada, że przekaże radnym opinię IPN-u w sprawie zmiany nazw ulic w mieście. Dodaje, że chodzi nie tylko o plac Ziętka, ale też o ulicę Walentego Kubicy. – Ale to Rada Miasta podejmie decyzję w tej sprawie. Uważam, że jeśli zmiany miałyby być przeprowadzone, to tylko przy jak najmniejszych utrudnieniach dla naszych mieszkańców – mówi Andrzej Dziuba. Z nieoficjalnych rozmów z radnymi wynika, że nie palą się do pozbycia się Ziętka.


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/