Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO na Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

 


Trio pianistów jazzowych – Leszek Możdżer, Michael Wollny oraz Iiro Rantala zainauguruje we wtorek w Łodzi 10. edycję Letniej Akademii Jazzu. Impreza, która odbywać się będzie w Klubie Wytwórnia, potrwa do końca sierpnia.

Letnia Akademia Jazzu (LAJ) to uznany już festiwal, podczas którego na scenie „Wytwórni” występują wybitni przedstawiciele jazzu z Polski i z zagranicy. Jak podkreślają organizatorzy, zaproszeni artyści to przedstawiciele jazzu z najwyższej półki.

– Poprzeczka każdej edycji Akademii ustawiana jest coraz wyżej. Publiczność docenia te starania, a my mamy satysfakcję, że Akademia stała się marką, kojarzoną, z jakością, pasją i niezapomnianymi muzycznymi wrażeniami – mówi organizator imprezy Roch Siciński.

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, jazz, to „siła i wolność”. Według niego, Letnia Akademia Jazzu to jedno z ulubionych wydarzeń muzycznych mieszkańców Łodzi. Zwrócił uwagę, że miasto dofinansowało tegoroczne wydarzenie kwotą 300 tys. zł.

Gwiazdą tegorocznej edycji LAJ będzie Trio Leszek Możdżer, Michael Wollny oraz Iiro Rantala. Organizatorzy Akademii zwracają uwagę, że ich koncert w Filharmonii Berlińskiej uważany jest za jeden z najlepszych występów i nagrań w historii muzyki jazzowej. Muzycy zainaugurują festiwal we wtorek 18 lipca.

Większość koncertów obywać się będzie w wakacyjne czwartki. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawić się ma China Moses – wokalistka z Kalifornii łącząca jazz, blues i soul. Artystka w tym roku wydała swój szósty w karierze album zatytułowany „Nightintales”.

W repertuarze LAJ znalazły się także polskie gwiazdy jazzu. W sierpniu do Łodzi przyjedzie saksofonista Maciej Obara, który postanowił wziąć na warsztat kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, łącząc muzykę jazzową i klasyczną. Kolejnymi gośćmi będą: duet pianista Marcin Masecki i perkusista Jerzy Rogiewicz, trio Gadt, Chojnacki, Gradziuk. Pod pseudonimem Gadt kryje się Anna Stępniewska – wokalistka jazzowa, improwizatorka i kompozytorka. Zbigniewa Chojnacki to akordeonista, a Krzysztof Gradziuk – perkusista jazzowy.

Finał LAJ zaplanowano na czwartek 31 sierpnia. W tym dniu odbędzie się koncert młodego kompozytora i pianisty Nikoli Kołodziejczyka, który przygotuje muzykę na jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Orkiestrze towarzyszyć mają – szwajcarski puzonista Samuel Blaser oraz Tomasz Dąbrowski – jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia.


Źródło : http://lodz.onet.pl/