Matura 2017 – tyski „Kruczek” wśród 10 najlepszych szkół w woj. śląskim.

 


Okręgowa Komisja Edukacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości dla każdej szkoły w województwie śląskim.

Na 576 szkół w naszym województwie w 35 wszyscy otrzymali świadectwa dojrzałości. Tradycyjnie już z testami najlepiej radzili sobie licealiści z Bielska-Białej. Tutaj aż pięć placówek może pochwalić się 100 proc. wynikiem. Obok nich na chlubnej liście znalazły się także m.in. po trzy szkoły z Chorzowa i Zabrza, po dwie z Gliwic i Rybnika, siedem z Katowic, w tym trzy duże ogólniaki. Nie ukrywajmy jednak, że znaczna część z nich swój bardzo dobry wynik zawdzięcza głównie niskim odsetkiem osób podchodzących do testów. Toteż my w naszym zestawieniu uwzględniliśmy tylko szkoły, w których z maturą zmierzyło się ponad 50 osób.

W V Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach z tegoroczną maturą zmierzyło się aż 162 uczniów. Zdali wszyscy.

Doskonały wynik matur w dalszej kolejności przekłada się zwykle na sukcesy rekrutacyjne. Tylko w tym roku szkoła z Gliwic musi podziękować kilkudziesięciu kandydatom, bo młodzieży chętnej uczyć się tu jest więcej niż miejsc, które placówka może im zaoferować. Choć i tak zwiększyła już limit przyjęć.

– W tym roku organ prowadzący widząc nasze sukcesy zwiększył limit klas, które możemy otworzyć. W efekcie od września będziemy mieć sześć klas pierwszych zamiast czerech – tłumaczy Brom. I tak zamiast dwóch klas matematyczno-fizycznych gliwicka „piątka” otworzy trzy, w tym jedną dwujęzyczną z jęz. angielskim. Z kolei obok klasy medycznej i humanistycznej otworzy jeszcze trzecią – medyczno-humanistyczną.

Na brak kandydatów nie może narzekać także I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. To kolejny z ogólniaków, który znalazł się w naszej „złotej dziesiątce”. Szkoła wypuściła w tym roku 127 abiturientów, a we wrześniu przyjmie już 192. Choć przygotowując nabór początkowo oferowała tylko 96. – Tegoroczna rekrutacja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Joanna Wojtynek, dyrektorka popularnego wśród młodzieży „Kruczka”.

Efekt tego jest taki, że szkoła podwoi liczbę klas – zamiast trzech otworzy sześć, po dwie biologiczno-chemiczne, dwie z rozszerzoną matematyką i dwie z przygotowaniem do matury na poziomie dwujęzycznym z języka angielskiego.

Sukces tegorocznej rekrutacji to też następstwo dobrych wyników od lat osiąganych przez maturzystów Kruczka. – Każdego roku przekraczają 98 proc. – wylicza Joanna Wojtynek. I jak podkreśla, byłyby niemożliwe gdyby nie ciężka praca wyspecjalizowanej, doświadczonej kadry pedagogicznej szkoły.

– Wielu naszych nauczycieli to także egzaminatorzy, weryfikatorzy bądź przewodniczący zewnętrznych zespołów egzaminacyjnych, dzięki temu doskonale wiedzą jak przygotować młodzież do matury – tłumaczy Wojtynek. Jak wyjaśnia, pierwsze próbne matury szkoła organizuje już w drugich klasach. Wszystko po to, aby odpowiednio wcześnie uświadomić tym, którzy mają braki, że najwyższa pora wziąć się do pracy.

Oto najlepsi:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej (169 uczniów przystąpiło do matury)
  • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Bielsku-Białej V Liceum Ogólnokształcące (84)
  • V Liceum Ogólnokształcące im. A. Struga w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 11 w Gliwicach (162)
  • Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Katowicach (152)
  • III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (140)
  • I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach (127)
  • III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej (117)
  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku (180)
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku (59)
  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach (128)

Są też złe wiadomości. Niestety w aż 53 szkołach (głównie dla dorosłych) matury nie zdała ani jedna osoba! To o trzy więcej niż rok temu.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/