AUKSO 2.10 – czyli czerwiec w Mediatece.

 


ROJEK / DYJAK / INNERCITY ENSEMBLE / AUKSO4KIDS czyli czerwiec w Mediatece

Czerwiec, wakacje za pasem. Dla Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO również nadchodzi letnia przerwa od koncertów w Mediatece – co nie znaczy że od pracy i przygotowań do kolejnego sezonu! Ale zanim pożegnamy się na dwa letnie miesiące zapraszamy Państwa do Mediateki w cztery kolejne czerwcowe soboty. Cztery cykle, cztery spotkania – i to, co najcenniejsze na polskiej scenie współczesnej i popularnej.

Do zobaczenia!


03.06 | godz. 19:00 | NEXT WAVE

INNERCITY ENSEMBLE

Takie składy zwykło się określać supergrupami, choć w Innercity Ensemble próżno szukać twarzy znanych z telewizji i głosów spopularyzowanych przez radio. Mamy do czynienia z herosami undergroundu, jedną z emanacji tajemniczego kolektywu Milieu L’Acéphale, spadkobiercami najlepszych tradycji Mózgu. Muzycy, których znamy z nagrań i występów pod takimi szyldami jak Stara Rzeka, Alameda 5, HATI, Kapital, Something Like Elvis, T’ien Lai, Ed Wood, Tropy czy X-Navi:Et całe swoje dotychczasowe doświadczenie kanalizują w strumieniu transowej muzyki, w której jazz płynie obok post-rocka, a kraut-rock rozgrzewa się do temperatury rdzennego pulsu Afryki. Mantryczna muzyka Innercity Ensemble pełnię siły osiąga na scenie, ale i obok płyty nie da się przejść obojętnie – brytyjski portal The Quietus uznał ich „III” za jedną z trzech najlepszych płyt 2016 roku.


10.06 | godz. 19:00 | AUKSO MODERN

AUKSO PLAYS ROJEK

Artur Rojek – wokal

Marek Moś – dyrygent

Piotr Steczek – aranże

Urodzony w Mysłowicach – i wciąż im wierny – Artur Rojek to na rodzimej scenie alternatywnej człowiek-instytucja. Jest popularyzatorem muzyki, organizatorem ściągającego artystów i publiczność z całego świata OFF Festivalu Katowice, ale najpierw i przede wszystkim – artystą. Dostarczał nam wielu wzruszeń śpiewając w Myslovitz i Lennym Valentino, obecnie z powodzeniem tworzy i koncertuje samodzielnie. Jego debiutancki album „Składam się z ciągłych powtórzeń” uznany został przez wielu krytyków za najważniejszą polską płytę 2014 roku. Słyszeliśmy już głos Rojka w najróżniejszych kontekstach i aranżacjach – od mocnego, gitarowego grania, przez elektronikę, po brzmienia akustyczne – ale z orkiestrą smyczkową jeszcze nie śpiewał. Wyboru 10 utworów, które zostaną zaprezentowane tego wieczoru dokona sam Artur, a potem… wszystko się może zdarzyć.


17.06 | godz. 19:00 | POLISH SOUNDS

MAREK DYJAK

Ciosy, które przyjął od losu i które sam sobie zadał ma wypisane na twarzy i zaklęte w głosie. Jest pełen skrajności. Jest kruchym wrażliwcem o głosie bezwzględnego brutala, nieśmiałym, skrytym człowiekiem, który na scenie obnaża się w akcie bezwstydnej, artystycznej szczerości. Z wykształcenia hydraulik, z wyboru – jak sam o sobie mówi – barowy grajek, zakochany w muzyce i poezji, karierę rozpoczął wygrywając Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie oraz świnoujską FAMĘ. Później były płyty – od „Sznyt” z 1997 roku po „Kobiety” sprzed trzech lat, ale w 2017 ukaże się nowy album – i koncerty. Było nocne życie, które zaprowadziło wokalistę na skraj przepaści. Można o tym wszystkim przeczytać w szczerej jak spowiedź biograficznej książce „Polizany przez Boga”, ale nie da się tego nie usłyszeć w interpretacjach Dyjaka. Tak brzmi życie. 


24.06 | godz. 11:00 | AUKSO4KIDS

HARMONIKA / BAŁAGAN – PORZĄDEK

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Oto ostatni element z wielkiej i wspaniałej siódemki, która składa się na dzieło muzyczne czyli każdy utwór czy piosenkę – HARMONIKA, nie mylcie z harmonijką! Porozmawiamy o tym co to znaczy harmonia i dlaczego większość osób szuka jej w swoim życiu – tymczasem okazuje się, że o wiele łatwiej znaleźć ją w muzyce. Czy ktoś lubi sprzątać? Chyba nie bardzo. Ładne jest powiedzenie Pana Kuleczki: „Bałagan to tylko inna nazwa początku porządku”. Dowiemy się co to konsonanse i dysonanse i zobaczymy, że każdemu podoba się coś innego – wspaniale! Tym razem wykorzystamy wiedzę zdobytą na wcześniejszych spotkaniach i wspólnie z artystami AUKSO stworzymy dzieło muzyczne, ze wszystkimi jego elementami! A efekt naszej pracy nagramy. Na koniec zastanowimy się czy poznane elementy dotyczą tylko muzyki. Do zobaczenia! 

***
 
Bilety na koncerty w ramach cykli AUKSO MODERN i POLISH SOUNDS są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc). / Bilety na warsztaty AUKSO4KIDS są dostępne wyłącznie w przedsprzedaży w punktach Ticketpro oraz w sklepie internetowym www.ticketpro.pl. 
***
Więcej: www.aukso.pl