Pracownicy tyskiego Tesco będą protestować 13 czerwca.

 


Pracownicy Tesco zbulwersowani propozycją podwyżek w kwocie 50 zł brutto będą protestować. Organizują ogólnopolską kampanię przed marketami Tesco na rzecz podwyżek płac i poprawy warunków pracy.

W maju br. rozpoczęły się rozmowy płacowe Tesco ze związkami zawodowymi. Sierpień 80 liczył na lepszą propozycję niż ta, która została przedstawiona Solidarności. Przypomnijmy, 27 kwietnia br., zarząd Tesco podał kwotę 42,97 zł brutto (na etat) jako jedyną i ostateczną propozycję wzrostu wynagrodzeń w roku 2017. 

Związkowcy z Sierpnia 80 proponują 400 zł podwyżki dla pracowników podstawowych, koordynatorów oraz pracowników magazynów, 200 zł dla kierowników oraz 150 zł premii za brak absencji chorobowej. Ponadto związkowcy chcieliby wprowadzenia nagród jubileuszowych – 100 proc. pensji za pięć lat pracy; 200 proc. pensji za dziesięć przepracowanych lat, 300 proc. za 15 lat pracy i 400 proc. za 20 lat pracy.

Tesco zaproponowało jednak podwyżkę w kwocie 50 zł brutto na etat. Pracownicy nazwali tę propozycję „dodatkiem na waciki”.

– Ofertę płacową przedstawioną nam przez pracodawcę trudno traktować poważnie. To kpina – oburzają się związkowcy z Sierpnia 80.

– Tesco jest chyba jedyną siecią handlową w Polsce, która nie dokonała jeszcze podwyżek płac. W handlu wielkopowierzchniowym nie zarabia się kokosów, a obowiązków nałożonych na pracowników jest całe mnóstwo – mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca Sierpnia 80 w Tesco. – Czas wyzysku minął. Pracownicy Tesco ciężko i uczciwie pracują, dostając niewspółmiernie niskie wynagrodzenie. Jest to niesprawiedliwe! Zagraniczne koncerny handlowe traktują zatrudnianych w Polsce pracowników jak tanią siłę roboczą. Na to nie ma naszej zgody – dodaje.

Związkowcy postanowili zorganizować ogólnopolską kampanię przed marketami Tesco na rzecz podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Pierwsze protesty odbędą się już w tym tygodniu – w czwartek (25.05) w Katowicach i Opolu. W kolejnych tygodniach akcje przeprowadzone zostaną m.in. w: Lublinie (1.06), Radomiu (1.06), Gdyni (8.06), Bydgoszczy (9.06), Tychach (13.06), Rzeszowie (22.06) i w Krakowie (22.06).

Akcje organizuje WZZ „Sierpień 80” przy udziale trzech innych związków zawodowych działających w Tesco: NSZZ „Solidarność 80”, OPZZ „Konfederacja Pracy” i ZZ Pracowników Handlu.

Wymienione związki zawodowe wszczęły w minionym tygodniu spór zbiorowy z Tesco Polska. Związkowcy nie wykluczają dalszych protestów, a nawet strajku właściwego.


Źródło : http://www.pulshr.pl/