Licealiści z Tychów mają staże u pracodawców.

 


Uczniowie II klas liceów w  Tychach mają możliwość odbywania praktyk u pracodawców. To fajny pomysł przed podjęciem decyzji o swoim przyszłym zawodzie. Nie cierpi na tym nauka, bo w tym czasie w ich szkołach odbywają się matury!

Program „Trafny wybór” jest organizowany w Tychach od 5 lat. To chyba jedyne takie miasto w Polsce, gdzie uczniowie mogą namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód farmaceuty, weterynarza, czy laboranta, nim zdecydują się kształcić w danym kierunku.

–  Pomysł odbywania przez uczniów takich praktyk zrodził się w naszym urzędzie. Nawiązaliśmy współprace z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy chętnie zapraszają licealistów do siebie na praktyki – mówi  Anna Szczęsny-Michalak, z-ca kier. PUP w Tychach. – To uczniowie wybierają, u kogo chcą odbyć krótki staż. Nikomu nie narzucamy, że ma odbywać praktyki.

W tegorocznej edycji tyscy licealiści m.in. z LO im. Norwida, Morcinka, Kruczkowskiego i Wyspiańskiego  zadeklarowali odbycie  tygodniowych praktyk w takich zawodach, jak: analityk w laboratorium analitycznym, farmaceuta, architekt i architekt wnętrz, fotograf, fizjoterapeuta, dziennikarz, prawnik, kustosz w muzeum, informatyk, nauczyciel, trener w siłowni i stomatolog.

Młodzież z liceum im. Morcinka odwiedziła Szpital Miejski w Tychach. – Możemy zobaczyć, czy rzeczywiście to jest coś co nas interesuje. Oglądamy pracę szpitalnego personelu. Byłyśmy w laboratorium, a potem na oddziale wewnętrznym, rozważamy czy nie wybrać medycyny – mówią Martyna Żebrowska (18 l.) i Emilia Żupańska (18 l.).

– Od wielu lat grupy szkolne przychodzą do nas z wizytą, staramy się opowiedzieć młodzieży, jak wygląda praca w laboratorium, od pobrania do analizy – mówi Bożena Michniewska , kier. Laboratorium w Szpitalu Miejskim w Tychach.

Inna grupa młodzieży  trafiła do apteki. – Licealiści zapoznawali się z pracą farmaceuty, mieli też możliwość wykonania  m.in. maści na pupę dla dziecka przeciwko odparzeniom – mówi Danuta wyczesany, kier. Apteki Pod Piramidą w Tychach.

– Fajne te praktyki to nie lada wyzwanie, jeszcze się zastanawiamy między farmacją, a politechniką – mówili Kamil Waszczak (18 l.),   Angelika Groszewska (18 l.) i Julia Gałuszka (18 l.).

Licealiści odwiedzili też gabinet weterynaryjny. Tam mogli się przekonać, jak podejść do zwierząt, uczestniczyli tez w wykonaniu USG psiaka.

Praktyki u pracodawców odbędą się do 12 maja. Nie koliduje to z zajęciami  szkołach, w których teraz odbywają się matury.


Źródło : http://www.fakt.pl/