W bibliotece w Tychach uruchomiono pierwszy w kraju książkomat.

 


W tyskiej Mediatece można od teraz nie tylko całodobowo zwracać książki, ale także wypożyczać je o każdej porze dnia i nocy. I to w dodatku nie spotykając się z bibliotekarzem.

W Mediatece, czyli głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach przy ul. Piłsudskiego 16, zaprezentowano w poniedziałek książkomat. Urządzenie przypomina paczkomat, ale zamiast przesyłek można w nim odbierać zamówione przez internet lektury. – To pierwszy książkomat w bibliotece publicznej w Polsce. Po zamówieniu przez czytelnika wybranych tytułów bibliotekarz niezwłocznie umieszcza je w jednej ze skrytek. Można je odebrać w ciągu dwóch dni, nawet po godzinach pracy biblioteki. Jeśli jakaś książka jest aktualnie wypożyczona, czytelnik może ją zarezerwować, a kiedy będzie dostępna, poinformujemy go mailowo, że tytuł już czeka w książkomacie – mówi Anna Krawczyk, dyrektorka MBP.

Oprócz książkomatu Mediateka zyskała selfchecki, czyli samoobsługowe stanowiska do wypożyczania książek. Wyposażona została również we wrzutnię umożliwiającą ich całodobowe zwracanie. Pięć lat temu jako pierwsze w regionie takie rozwiązania zaoferowało czytelnikom Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.

Podczas poniedziałkowej prezentacji nowych urządzeń w Mediatece czytelnicy mogli zapoznać się z ich działaniem, oglądając film instruktażowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości w każdej chwili mogą poprosić o wyjaśnienia bibliotekarzy.


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/