Oprowadzanie kuratorskie w Starym Magistracie.

 


Muzeum Miejskie Stary Magistrat (pl. Wolności 1) – 22 kwietnia 2017 r., godz. 15.00-16.00
Po wystawie Zofia Rydet „Zapis socjologiczny 1978 – 1990. Wyimki: Śląsk i Podhale” w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) oprowadzi Wojciech Nowicki.

Pokazane na ekspozycji fotografie pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.

Zofia Rydet zaczęła tworzyć „Zapis socjologiczny” w roku 1978. Skończyła – nie z własnej woli, przeszkodził jej stan zdrowia – w roku 1990. Jej zamiarem było ukazanie człowieka we wnętrzu, chciała pokazać w jaki sposób ludzie odbijają się w zgromadzonych przez siebie przedmiotach.

Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach prezentuje wyimek, przeciwstawiający dwa bliskie regiony, Podhale i Śląsk: choć w obu przypadkach domy i mieszkania wypełniają święte obrazy, wszystko je poza tym różni. Śląsk jest poukładany i jasny, Podhale ciemne, przedwieczne.
W obu przypadkach – choć zdjęcia należą do szeroko rozumianej współczesności – obraz przedstawia coś zastanawiająco odległego: kraj, którego już nie ma.
Jeszcze jedno łączy te zdjęcia: ich artystyczna doskonałość, gęstość i formalna prostota. Bo „Zapis socjologiczny” to jedno z najciekawszych dokonań polskiej fotografii.

Wstęp jest wolny.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/